Home Блог Страница 224

На 25 юли: Европейският хъб в сектор строителство стартира обучения

Първият модул е “Въведение в дигитализацията на строително-инвестиционния процес в България – ниво 1”

Европейският цифров иновационен хъб в сектор строителство стартира програмата си с обучения. Въвеждащият модул ще се проведе на 25 и 26 юли и на 1 и 2 август в зала на ЕЦИХ в София. Акцентът ще е усвояване на основни понятия, инструменти и добри практики при работа с дигитална информация. Курсът е предназначен за широк кръг от професионалисти в строителния сектор, които се занимават със строително-инвестиционно проектиране, управление на проекти, консултантска и надзорна дейност или администрация и сега навлизат в сферата на обработката на дигитална информация.

Лектори са университетски преподаватели и доказани специалисти в професионално направление архитектура и строителство от УАСГ, Българска асоциация за управление на проекти в строителството, Камара на архитектите в България, Камара на строителите в България, ЕСРИ България.

Курсът на обучението е разделен на 8 модула в различни аспекти на дигитализацията: “Въведение в дигитализацията”, “Цифрови инструменти и софтуер”, “Добри практики при работа с дигитална информация”, “Цифрови компетенции и работа с дигитални ресурси”, “Дигитална колаборация и управление на проекти”, “Правна рамка на дигитализацията в строителството”, “Електронно управление в строителството” и “Дигитализация и интелектуална собственост в строителството”.

Най-големият соларен парк в България е завършен

ВЕИ проектът на „Инерком“ в Априлци край Пазарджик завърши с инсталирането на повече от 834 000 фотоволтаични модула с общ капацитет 400 MW. Към края на май бяха в експлоатация 251 MW, а останалите са били подложени на тестове. След финализирането си соларният парк ще е най-големият не само в България, но и в Източна Европа и на Балканите, способен да захранва 96 000 домове. Това съобщава китайският производител на слънчевите панели за проекта Huasun Energy, цитиран от economic.bg.

Българската енергийна компания „Инерком“, която стана известна с желанието си да придобие активите на CEZ в България преди няколко години, подписа споразумение с Huasun Energy за доставка на панели за мащабния си соларен проект. Договорът беше за доставка на фотоволтаични системи, използващи модули за хетеропреход (HJT) с общ капацитет от най-малко 1.5 GW.

С тази сделка Huasun стана първата компания в света, която печели поръчки на ниво GW в областта на HJT. Сега от компанията отбелязват, че проектът Априлци представлява най-големият в света хетеропреходен соларен проект за едно място.

Проектът в Априлци се отличава с усъвършенствани хетеропреходни (HJT) фотоволтаични панели, известни с превъзходна ефективност и производителност в сравнение с традиционните клетки от кристален силиций, заедно с повишена издръжливост и по-ниско разграждане. Освен това температурният коефициент на HJT модулите осигурява стабилна мощност дори при високи температури на околната среда през летния сезон. Този тип панели също имат по-добро представяне при слаба светлина, като например при облачно време или при залез слънце. Всъщност панелите в соларен парк „Априлци“ не са разположени на юг, за да хващат слънцето, а изток-запад, поради което централата има по-висока продукция сутрин и вечер, а по-ниска следобед. Това обаче помага да се избегне именно обедният пик на производството, когато борсовите цени на електроенергията са най-ниски, пишат още от компанията.

Благоустрояват централната зона на Асеновград

Част от централната зона и пл. „Акад. Николай Хайтов“ в Асеновград ще бъдат благоустроени. Това предвижда Концепцията за интегрирани териториални инвестиции на общината. Проектната идея е насочена към подобряване на градската среда и в частност централната зона. Общината разполага с инвестиционен проект, който е разделен на два етапа. Реализацията на етап I приключи в началото на 2023 г. и се осъществи с финансиране от ОПРР. По него изцяло се обновиха пространствата пред Градската библиотека – площадно ниво III, нивото над бившия Търговски център – ниво II и пространството между общината и полицията – на първо площадно ниво. Предстоящият II етап обхваща много по-голяма територия и включва пълна рехабилитация на следните пространства: надолу от сградата на полицията до края на площада и нагоре до Пешеходния мост. За пространството между моста и централния площад, където в момента е разположен паркинг, е предвидено изграждане на множество зелени площи, алеи, кътове за отдих, цветни пространства и фонтан. В пространството пред и около НЧ „Родолюбие“ ще се осъществи мащабно озеленяване, подмяна на настилки и нови архитектурни решения. Пространствата около Историческия музей и покрай реката също ще придобият нова по-красива и зелена визия. Във всички зони ще се монтират нови настилки. Ще се изпълни цялостно отводняване, ново улично и площадково осветление. Ще се изгради система за видеонаблюдение. Ще се монтират и съоръжения, осигуряващи достъпност за хора с увреждания. Прогнозна стойност на инвестицията – 8 000 000 лв., а площта, която ще обхване ремонтът, е 17 000 кв. м.

Хуманоиден робот ще поддържа железопътната инфраструктура в Япония

В Япония влезе в експлоатация голям хуманоиден робот, който ще служи за поддръжка на железопътната инфраструктура на островната страна, съобщава британският вестник The Guardian, цитиран от investor.bg. Машината прилича на огромен злонамерен робот от научната фантастика в киното от 80-те години на миналия век, но новият хуманоиден служител на West Japan Railway е проектиран с фокус върху боядисването и реконструкцията.

От този месец голямата машина с огромни ръце и непропорционално малка глава, подобна на Wall-E, може да се движи по релси и ще бъде използвана за поддръжка на железопътната мрежа на West Japan Railway.

Операторът седи в кабината на камиона, към който е прикрепен и самият робот, „вижда“ през очите на машината с помощта на камери и управлява мощните ѝ крайници дистанционно. С вертикален обсег от 12 метра, машината може да използва различни приспособления за ръцете си, за да носи предмети с тегло до 40 кг, да държи четка за боядисване или да използва резачка.

Засега основната задача на робота ще е фокусирана върху подрязването на клоните на дърветата около релсите и боядисването на металните рамки, които придържат кабелите над влаковете. Технологията ще помогне за запълване на недостига на работници в застаряващата икономика на Япония, като същевременно ще намали инцидентите сред персонала, като падане от високи места или претърпяване на токов удар.

Подменят водопровода в района на Промишлена зона в Сливен

Стартира цялостна подмяна на водопровода в обхвата на Промишлената зона, локалното платно на ул. „Банско шосе“ в Сливен. Финансирането е осигурено от „Водоснабдяване и Канализация-Сливен“

„Идеята е изграждането на канализацията за отпадъчни води и за дъждовни, както и частичната реконструкция на водопроводи, да приключи до началото на октомври т.г. и след това да се пристъпи към асфалтиране на пътните настилки и тротоарите“, посочи управителят на „ВиК – Сливен“ инж. Пламен Трифонов. Той уточни, че асфалтирането в квартала може да започне след като изпълнителят приключи изграждането на канализацията, водопровода и помпената станция и предаде обекта напълно завършен.

Общината ще продължи, спрямо своите законови правомощия, да сътрудничи в целия процес, увери кметът Стефан Радев. Той пое ангажимент към кметския наместник и жителите на кв. „Речица“, че ще бъде осигурена допълнителна водоноска, с която да се обработват улиците.

Строителните дейности в кв. „Речица“ са част от обхвата на голям проект в Сливен и Нова Загора на стойност 131 млн.лева по ОП „Околна среда“, съфинансиран от ЕС чрез Кохезионния фонд. По него е заложена реконструкция и изграждане на 55 км водопроводи и 45 км канализация, както реконструкция и на пречиствателните станции за отпадъчни води в Сливен и Нова Загора. А новата пречиствателна за питейни води на Сливен ще бъде свързана с язовир „Асеновец“ и В и К – мрежата на областния град.

На форум: Дискутират предизвикателствата пред енергийните общности у нас

Дискусионен форум на тема „Европейската политика за декарбонизация и ролята на енергийните общности в България: технологии, бариери и решения“ ще се проведе на 18 юли 2024 г., в София, в Дома на Европа, ул. “Г.С. Раковски” № 124.

Организатори на събитието са Камарата на енергийните общности в България – КЕОБ, Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране и Институтът за предприемачество, устойчиво развитие и иновации – ИПУРИ.

Форумът цели да фокусира общественото внимание върху приоритетна за Европейския съюз тема – изграждане и ползотворно функциониране на енергийните общности, като важна част от енергийния преход. На дискусията ще се очертаят актуалните проблеми и възможните решения пред създаването на общностна енергийна система.

Участие във форума ще вземат представители на Министерство на енергетиката, в лицето на заместник министър Ива Петрова, изпълнителният директор на Агенцията за устойчиво енергийно развитие – Ивайло Алексиев, енергийни експерти, кметове, представители на висши учебни заведения и неправителствени организации. Сред темите, които ще бъдат разгледани, са бариерите и перспективите за развитие пред енергийните общности, новите предизвикателства пред

енергийните мрежи, като същевременно ще се представят добри практики в създаването на енергийни общности.

Входът е свободен след предварителна регистрация.

Бузлуджа е в топ 10 на най-популярните изоставени места в света

Паметникът на Бузлуджа е едно от най-често сниманите и споделяни в Инстаграм изоставени места в света, сочи класация на компанията Alan Boswell Group, която предоставя застраховки на изоставени сгради.

Компанията е събрала данни през юли и е съставила класацията въз основа на броя на хаштаговете в Инстаграм. Тя е установила, че в социалната мрежа има общо 277 хил. публикации с таг #abandonedbuildings. Бузлуджа се нарежда на десето място в класацията, в която влизат множество изоставени стари сгради – от стари замъци до уникални железопътни гари, с над 18 хил. хаштага в Инстаграм.

Паметникът на Бузлуджа е част от Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“, обявен за исторически и архитектурен резерват. Издигнат е през 1981 г. на връх Хаджи Димитър, известен повече със старото си име Бузлуджа до 1942 г., в чест на Бузлуджанския конгрес, проведен на същото място през 1891 г., на който е учредена Българската социалдемократическа партия. Архитектурният проект е дело на колектив начело с арх. Георги Стоилов. Наподобяващата космически кораб структура пустее от 1989 г. Въпреки отдалечеността му от населени места и затварянето му паметникът е привлякъл общо 18 хил. хаштага в Инстаграм от туристи, които са предприели изкачване, за да се доближат до него. Това не е първият път, когато паметникът на Бузлужда попада в класации на най-красивите изоставени места в света. Сходна класация от 2013 г. дори му отрежда челното място.

Обновяват сградата на Драматично-кукления театър в Хасково

Община Хасково подписа договор с МРРБ за финансиране на изпълнение на инвестиция „Енергийно обновяване на сградата на Драматично-куклен театър „Иван Димов“ на стойност 1 050 188,31 лева. Средствата са предоставени от Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ). Срокът за изпълнение на инвестицията е 24 месеца.

Сградата на театъра в Хасково е построена в периода 1924–1926 г. Основна реставрация и реконструкция на културната инфраструктура, без прилагане на мерки за енергийна ефективност, е извършена през 2004 г. от страна на Община Хасково, като собственик на сградата и целия имот.

Сега предстои да бъде изпълнена инвестиция с изпълнение на комплекс от мерки за енергийна ефективност и постигане на клас „А“ на сградата. Всички дейности касаят единствено интериора. Красивата театрална сграда запазва първоначалния си вид и обем.

Предвижда се подмяна на съществуващата дограма, полагане на топлоизолационна система на външните стени на сградата, подмяна на покривна конструкция с термопанели от минерална вата. Ще бъдат сменени съществуващите котли със системи, работещи с природен газ и производство на топла вода, монтаж на термопомпен агрегат за обработка на вентилирания въздух към зала посетители, нови отоплителни тела в цялата сграда и цялостна газификация.

Уличното осветление в Стара Загора ще харчи с 30% по-малко еленергия

Община Стара Загора бе одобрена по процедурата „Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление“ с проект в размер на 1 млн. и 960 хил. лева. Това оповести зам.-кметът с ресор „Устройство на територията, строителство и безопасност на движението“ арх. Мартин Паскалев.

Крупната сума е от европейски средства. Със спечеления проект общината е кандидатствала пред Министерство на енергетиката – по Националния план за възстановяване и устойчивост, компонент 4 „Нисковъглеродна икономика“.

Целта на отличения проект е да бъдат подменени осветителите по съществуващото улично осветление в Стара Загора от стария тип, които не са енергоспестяващи, с LED осветителни тела. „С ресурса от тези почти 2 млн. лева ще успеем да подменим осветителните тела в широкия градски център, включително и в периметъра на кв. „Казански“, уточни арх. Паскалев.

Според изчисленията на експертите Общината ще реализира сериозна икономия. Тя ще харчи 30% по-малко електроенергия за уличното осветление. Около 5 хил. лампи от стария тип ще бъдат заменени с LED.

Срокът за изпълнение е до средата на следващата година. Предстои да се сключи договор с Министерство на енергетиката, след което веднага започва работа по подмяната на осветителните тела, като стълбовете, на които са монтирани те, остават същите. На покрива на Автогарата в Стара Загора ще бъде инсталирана фотоволтаична станция, която ще бъде включена към тази система за уличното осветление и ще осигурява допълнително количество чиста еленергия.

Както е известно, енергийната ефективност е една от основните цели на европейската политика в контекста на европейския преход към зелена икономика и постигане на въглеродна неутралност.

Реконструират над 3 км водопроводи в Павликени

Община Павликени изпълнява поредния етап от реконструкцията на ВиК мрежата на града с дължина 3020 метра. Обхванати са водопроводни клонове по улиците „Димитър Благоев“, „Цанко Церковски“, „Иван Цвятков“, Георги Измирлиев“, „Трети Март“ и „Васил Левски“, клонове по улиците „Шейново“, „Климент Охридски“, „Любен Каравелов“, „Филип Тотю“, които са част от подетап II.7 от проекта. Водопроводните клонове по тези улици са от основна важност по отношение намаляване на загубите на вода и тяхното изпълнение ще повиши сигурността на водоподаването на крайните потребители.

„Започнахме този проект през 2014 г. Нито оперативните програми, нито от държавния бюджет, а още по-малко от общинския бюджет може да се финансира наведнъж такъв голям обект. Затова беше разделен на подетапи. Първият етап беше най-голям по мащаб и обхващаше половината от дължината на водопроводната мрежа“, обясни кметът инж. Емануил Манолов. Той подчерта, че ефектите от изпълнените етапи са налице – подобрява се качеството на услугата по водоснабдяване, значително са намалели загубите, повишава се дебита, налягането и качеството на самата вода. След края на дейностите по изпълнените дотук подетапи, беше направено цялостно рехабилитиране на десетина от най-важните улици в град Павликени.

Скоро ще бъде въведено в експлоатация допълнителното водоснабдяване в с. Върбовка. Предстои и първа копка на подмяната на водопровода в с. Недан и успешното откриване на поредния етап от проекта за град Павликени.

Проектът е финансиран от Инвестиционна програма за общински проекти от държавния бюджет за 2024 г. чрез Министерство на регионалното развитие. Отпуснати са 1 951 200 лв. без ДДС за строително-монтажни работи, строителен надзор и авторски надзор. Срокът за изпълнение на строителството е 270 календарни дни.

За изпълнител на строително-монтажните дейности е избранo ДЗЗД „ВТ АЙ“ – София с управител Делчо Савов. Строителен и инвеститорски надзор на обекта ще осъществява фирма „Стройконтрол – ГТ” ООД – Шумен с управител Лиляна Гайдаржиева. Фирма „Уотър Дизайн” ЕООД – София с управител Силва Мочева ще осъществява авторския надзор по изпълнението на проекта.