Home Блог Страница 198

Модернизират още 10 улици в Пазарджик

Първият етап от мащабната реконструкция на улици, водопроводи и канализация в град Пазарджик е факт. В рамките на тази година предстои модернизацията на още десет. Проектите за следващите 9 са изцяло готови, разрешенията за строеж са издадени и има възможност да бъдат стартирани скоро, в случай че МРРБ отпусне одобреното с държавния бюджет финансиране по програмата за общински проекти.

През тази и следващата седмица се започва с отсечка на ул. „Петър Бонев“, където ще бъде положен и нов водопровод. До няколко дни предстои да стартира ул. „Павел Бобеков“ между пресечката с ул. „Вихрен“ до тази с ул. „Хан Аспарух“, където ще бъде положен и нов водопровод. Паралелно с това ще започне модернизацията на цялата ул. „Йордан Ненов“, като освен нова асфалтова настилка и бордюри ще се подменят водопроводните тръби и канализацията, минаващи през улицата.

Прогнозите са ремонтите дейности да приключат при нормални условия до края на годината.

През пролетта се очаква да продължат ремонтите и на ул. „Мария Луиза“ (от ул. „Света Богородица“ до бул. Христо Ботев), ул. „Витоша“, ул. „Стефан Захариев“, ул. „Никола Петринин“, ул. „Георги Герасимов“, ул. „Верила“, ул. „Княз Борис I“, ул. „Хаджи Поптилев“, ул. „Епископ Дионисий“.

За удобство на водачите на превозни средства на всички улици ще бъде поставена ясна маркировка, която да индикира обходните маршрути, през които могат да преминават докато текат ремонтните дейности из града.

През 2025 г. съвместно с Агенция „Пътна инфраструктура“ са планирани ремонтни дейности на главните улици и ВиК мрежата под тях на селата Овчеполци, Огняново, Черногорово, Пищигово, Мало Конаре и Огняново. А отделно от това ще бъдат ремонтирани и улици в останалите села посредством капиталовата програма на Община Пазарджик за 2025 г. До края на 2024 г. предстои да се възложи изготвянето на проектите и издаването на разрешенията за строеж.

Промени в Закона за кадастъра улесняват гражданите и бизнеса

С промени в Закона за кадастъра и имотния регистър (ЗКИР) Министерството на регионалното развитие и благоустройството намалява административната тежест за гражданите, бизнеса и различните институции, ползващи кадастрални услуги. Те целят да съкратят времето, разходите и броя на взаимодействия с администрацията чрез ползване на електронни услуги от кадастрални специализирани данни и услуги от Геокартфонда. Регламентира се и безвъзмездното предоставяне на услуги на административните и съдебните органи, лицата с публични функции и организациите, предоставящи обществени услуги. За целта ведомството изготви законопроект, който е публикуван за обществено обсъждане в Портала за обществени консултации и интернет страницата на министерството.

С промените се създава правна основа за оптимизиране и развитие на информационната система на кадастъра, чрез внедряване на функционалности, с които да бъдат усъвършенствани работните процеси при поддържане на кадастралната карта и кадастралните регистри (КККР) в актуално състояние и при предоставяне на услуги от Агенцията по геодезия, картография и кадастър. По този начин гражданите и организациите ще спрат да бъдат „куриери“ на документи между административните органи. Те ще могат да спестят време и финансови средства както за издаването на документа, така и за транспортни разходи, когато трябва да пътуват до областния център, в който се намират гишетата на службите по геодезия, картография и кадастър (СГКК). За крайните потребители няма да има финансова тежест за заплащане на държавни такси за документите, издавани от АГКК, тъй като те ще бъдат предоставяни на органите, на които са необходими, по служебен път, безвъзмездно. Така изцяло се променя моделът на предоставяне на административни услуги, като водещ става електронният документ. Различните администрации, съдебните органи, лицата с публични функции и организациите, предоставящи обществени услуги, вече няма да изискват от гражданите и бизнеса скици на имотите и други хартиени документи. Те вече ще бъдат предоставяни от АГКК по електронен път.

Друга част от промените в закона предвиждат централизирано разпределение на услугите, чрез инструменти на информационната система, която ще следи за равномерно натоварване на служителите на АГКК в цялата страна. Поддържането на КККР в актуално състояние ще се извършва от служител на СГКК, независимо от местонахождението на имота, предмет на изменение. Така например служител в Смолян ще може да обработва заявка на потребител от Видин. Така се очаква повишаване удовлетвореността на потребителите на кадастрални услуги, уеднаквяване практиката на всички СГКК при провеждане на процедурите по изменение на кадастралната карта и кадастралните регистри, както и създаване на условия за намаляване на забавеното изпълнение на необходимите изменения.

Предлагат се и други по-съществени промени, като например закриване на изнесените работни места на кадастъра за административно обслужване в различни районни и съдебни администрации. Чрез дигитализацията на услугите вече няма да има нужда от физическо лице и така ще се оптимизира недостатъчния състав на службите и ще се пестят бюджетни средства. Регламентира се и изискуемият двегодишен стаж за придобиване на правоспособност по кадастър, който ще започва да се брои след датата на дипломирането на кандидата. Предлага се още да отпадне изискването за членство в Камарата на инженерите по геодезия по постоянен адрес.

Предлага се законопроектът да влезе в сила в срок от 3 месеца след обнародването му в „Държавен вестник“.

Ръст: Регистрираните в КСБ строителни компании достигнаха близо 7500

За първи път броят на вписаните строителни компании в поддържания от КСБ Централен професионален регистър доближава 7500. Към 9 септември 2024 г. фирмите в него са 7462, от тях български са 7417, а 45 – чуждестранни. Данните са от последния икономически отчет на сектора, който браншовата организация пусна в навечерието на професионалния празник на строителите Димитровден.

„Това е ясен знак, че след няколко тежки години браншът се мобилизира за очакваната голяма по обем работа“, казва председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев. „Увеличението на регистрираните при нас компании е започнало през лятото и продължава есента. Нововписаните тази година в КСБ фирми са 785, като 80% от тях са новосъздадени в Търговския регистър“, добавя той.

„След дългия застой, сега се очаква работа и по общинската програма, и по санирането, и по други обекти, където участват главно малки и средни фирми, а те са гръбнакът на бранша“, казва още инж. Терзиев.

В регистъра на КСБ са длъжни да се регистрират всички компании, извършващи строителство над 100 кв. м. Без удостоверение от КСБ те не могат законно да упражняват дейност. Както винаги досега, най-голям е делът на малките фирми с до 49 служители – техният брой е 6527, пише още в икономическия отчет на КСБ. Средните строителни фирми с между 50 и 249 души са 830, а останалите 60 фирми са големи – в тях са заети над 250 човека.

Според икономическия отчет, през първото полугодие на тази година общо произведената строителна продукция е за 10,2 млрд. лв. като спрямо същия период на миналата ръстът е от 28,7%. През първите шест месеца на тази година са били издадени 6068 разрешителни за строеж на нови сгради като спадът е от 2,5% в сравнение със същия период на 2023 г. Започнало е строителството на 4326 нови сгради, което бележи ръст от 9,4%. В експлоатация са били въведени 2065 новопостроени жилищни сгради, където се отчита спад от 21,6% спрямо същия период за 2023 г.

През първото полугодие на годината са били обявени 2730 обществени поръчки на обща стойност 5, 7 млрд. лв., което е с ръст от 18,2% на броя и спад от 25,4% на стойността им.

УАСГ, Земеделското министерство и „Напоителни системи“ с меморандум за сътрудничество

Институциите ще си взаимодействат в областта на хидромелиорациите

Министерството на земеделието и храните, „Напоителни системи“ ЕАД и Университетът по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) сключиха днес меморандум за сътрудничество в областта на хидромелиорациите.

Подпис под документа сложиха министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов и ректорът доц. д-р арх. Гичка Кутова-Каменова.

Министър Тахов приветства абсолвентите на церемония по връчване на дипломите на бакалаври и магистри в УАСГ.

Дигитален хъб изграждат в Индустриален парк София-Божурище

Инвестицията в проекта е над 6 милиона лева

„Национална компания индустриални зони“ (НКИЗ) ЕАД към Министерството на икономиката и индустрията (МИИ) ще започне изграждането на Регионален център за дигитални решения и иновации на територията на Индустриален парк София-Божурище. Това съобщиха от пресцентъра на МИИ.

Проектът е за над 6 милиона лева, които ще бъдат осигурени по програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“, след като държавната компания и Министерството на иновациите и растежа подписаха договор.

Целта е да се изгради иновативна цифрова инфраструктура, която да обслужва компаниите – инвеститори в парка, както и бъдещите предприемачи, изследователи, иноватори, учени, граждани и областната администрация.

Създаването на лаборатория за виртуална реалност ще предостави възможност на всички ползватели за 3D лазерно визуализиране на сгради, машини и нови продукти преди пускането им на пазара или така нареченото тестване преди инвестиране.

Предстои основен ремонт на стадион „Априлов“ в Габрово

Предстои основен ремонт на стадион „Априлов“ в Габрово, съобщиха от пресцентъра на общината. Съоръжението и прилежащите му площи не са в добро състояние, липсва дренажна система и отводняване на терена и пистата. Източната страна на имота, в който се намира стадиона, се нуждае от укрепване. Необходимо е изграждане на обслужващи помещения, трибуни, нова ограда и осетление. Обектът е част от Инвестиционната програма към държавния бюджет.

С проекта ще се подобрят условията за провеждане на тренировъчен процес на габровските клубове и ще могат да се играят мачове от детско-юношеските първенства и лекоатлетически състезания.

Създават „Острови на биоразнообразието“ в Южния парк в София

От 21 до 25 октомври всеки столичанин може да се включи в кампанията по засаждане на растения в Южния парк в София. Акцията е част от проекта „Острови на биоразнообразието“, дело на докторант ланд. ахр. Мария Христова и ланд. арх. Теодора Лазарова. Идеята е на площ от 400 кв. м да бъдат засяти диворастящи цветя, които са от съществено значение за опазването на биоразнообразието и подобряване качеството на въздуха и почвата.

Проектът е част от инициативата на дирекция „Спорт и младежки дейности“ – „Академия за ВИЗИОНЕРИ“ – и се осъществява в партньорство с дирекция „Зелена система“, ОП „Паркове и градини“, Лесотехнически университет, специалност „Ландшафтна архитектура“ в ЛТУ – София и Фондация „МанЕко“.

Пускат в експлоатация метрото в Солун

Първата линия на метрото в Солун влиза в експлоатация от 30 ноември, предоставяйки нова възможност за транспорт на жителите и гостите по централната ос на града съобщи в. „Катимерини“.

13 станции ще има по 9,6-километровата линия, включително спирките „Венизелос“ и „Света София“. Очакваният дневен брой пътници е около 254 000 души, като първоначално влаковете ще се движат на всеки 2,5 минути.

Метро мотрисите ще се движат без машинисти, но на борда им ще има служител. Мерките за безопасност включват преградни врати на пероните за предотвратяване на достъпа до релсите, камери с висока резолюция за наблюдение в реално време и системи за аварийно спиране.

Последните строителни и възстановителни работи продължават, като преди откриването на съоръжението се правят ежедневни пробни курсове. Очаква се метрото да намали значително задръстванията по улиците, като се предвижда намаляване на броя на автомобилите по пътищата с 57 000 дневно. Прогнозата е това да стане след разширяването на метрото до предградието Каламаря в края на 2025 г., уточнява изданието.

До ноември: Разчистват терена за изграждане на Националната детска болница в София

0

В най-кратки срокове трябва да стартира строителството на Национална детска болница, така че през 2028 година та да започне да функционира. Вече тече разчистването на терена за бъдещия обект. Според министър-председателят Димитър Главчев подготовката за изграждането й продължава да се изпълнява в съкратени срокове и всички дейности вървят успоредно. Теренът е готов за строителство предсрочно.

Съобразно приетата структура в болницата се предвижда да има 440 легла, разпределени в 26 клиники и отделения, включително детска психиатрия, генетична лаборатория, нуклеарна медицина и физиотерапия и рехабилитация.

Все още не е ясен статутът на бъдещата болница, както и как ще се реши въпроса с недостига на медицински кадри.

Снимка: nmdb.bg

Монтират над 2000 улични табели в община Тунджа

Община Тунджа поставя нови 2314 улични указателни табели и 1162 информационни пилона във всички 44 населени места, съобщи в социалните мрежи кметът Станчо Ставрев. Проектът променя коренно облика на селата и се радва на одобрението на жителите и гостите на общината. Реализира се с европейско финансиране на стойност 344 649 лв. чрез ресурса на Местната инициативна група (МИГ) „Тунджа“, допълва той.

През настоящата година Община Тунджа приключва поредица от проекти, реализирани с ресурса на МИГ „Тунджа“ и европейско финансиране. Сред тях са ремонтът и обновлението на три читалища; изграждането на две многофункционални спортни площадки; облагородяването на зони за отдих и обществени пространства; създаването на Посетителски център за стари занаяти и др.

„В процес на оценка е един от най-хубавите проекти, в който по инициатива на кметовете и кметските наместници, са включени нови обществени пространства във всички 44 населени места, както и проект за съвременна техника за подобряването и поддържането на приветливия облик на селата. Така се получава, когато всички заедно носим „Тунджа“ в сърцата си“, допълва кметът.