Приключи ремонтът на Планетариума в Смолян

Ремонтните дейности на Планетариума в Смолян приключиха, съобщиха от пресцентъра на общината. В следващите дни ще поискаме приемателна комисия на база, на която сградата да се въведе в експлоатация. Очаква се обзавеждането за кабинетите, каза зам.-кметът Марин Захариев. Той уточни, че поръчаният телескоп вече е доставен и до дни ще бъде монтиран. Остава оборудването за Звездната зала и вторият посетителски център.

След въвеждане в експлоатация и доставка на отделните атракции за втория посетителски център, през месец октомври Планетариумът може да отвори врати. Първоначално се предвиждат прожекции в киносалона, като за целта ще бъде предоставено съдържание за плосък екран с размер 6 на 2.5 метра.

Проекторите трябва да пристигнат от Япония през октомври, а куполът – през ноември от САЩ. След това ще се монтират столовете за Звездната зала, които са с различен наклон за всеки отделен ред. Накрая трябва да бъде свързана и настроена цялата система. Очаква се целият проект да приключи до края на годината, каза още зам.-кметът. Вече има назначен и директор. Това е Цветелина Генчева, избрана след конкурс. Тя е магистър по Астрономия и физика от СУ „Климент Охридски“.

Related Articles

Нови обучения в сектор „Строителство“ до края на юни

Европейски Цифров Иновационен Хъб в сектор строителство (ЕЦИХ) обяви обученията, които провежда за специалисти до края на месец юни 2026г. Присъствено обучение на тема “Възможности...

Габрово модернизира градския транспорт с електронно таксуване

В обществения транспорт на Габрово много скоро ще се въведе нова система за електронно таксуване, която ще направи пътуването по-бързо и по-удобно за пътниците,...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ