Отпускат 53 млн. лв. за разширение на столичното метро

Правителството одобри допълнителни трансфери в общ размер 53 млн. лв. по бюджета на Столична община. Средствата са за финансиране на разширение на метрото и за разходи за охраната му от полицейски органи.

Част от средствата – 40 млн. лв., са за изграждане на разширението на Метро „София“, Линия 3, Етап 3: участък ул. „Шипка“ – ж.к. „Гео Милев“ (район „Слатина“) – Зала „Арена София“/„София Тех парк“ – бул. „Цариградско шосе“ с дължина 6 км и 6 метростанции. С ресурса ще се обезпечи и строителството на метростанция до жп гара „Обеля“ на линия „София-Кюстендил“, като е предвидена тунелна връзка с метродепо „Обеля“. А другата част от средствата – 13 млн. лв., са за покриване на разходи за полицейската охрана на метрото за 2025 г., което е Стратегически обект за националната сигурност.

Необходимите средства ще се осигурят за сметка на предвидените разходи по централния бюджет за тази година. Строителството на метрото е най-големият транспортен и екологичен проект на столицата, като ползите от него за подобряване условията на живот чрез облекчаване на трафика, намаляване на въглеродните емисии, шума и времето за придвижване, са значителни.

Източник: Метрополитен ЕАД

Related Articles

Напълно обновен: Спортен комплекс „Локомотив“ във Варна отвори врати

Строително-ремонтните дейности в Спортен комплекс „Локомотив“ във Варна завършиха и комплексът е готов отново да посрещне спортните клубове, състезателите и младите таланти на града....

Летище „Васил Левски“ – София с престижна награда

Летище "Васил Левски“ - София беше отличено с наградата HR Excellence Award 2026 на специална церемония по време на годишния конгрес на Европейския съвет...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ