Нова мярка за отчитане на консумираната топла вода и топлоенергия на абонатите на ТЕЦ влза в сила от края на годината. Тези, които пропуснат крайния срок за смяна на старите водомери за топла вода и топломерите по радиаторите с нови уреди с дистанционно отчитане, ще плащат драстично високи сметки за топла вода и парно от 1 януари 2027 г. Всички уреди без радиоотчет стават незаконни, предупреждават експертите.
Подмяната на водомерите и топломерите с нови е за сметка на домакинствата. Проверка показва, че към момента поставянето на нов, умен водомер с дистанционно отчитане в София излиза над 80 евро. В цената влиза стойността на самия уред, пломбирането и административното обслужване – придвижването на документите към “Софийска вода” или “Топлофикация София”.
Смяната на топломерите излиза по-скъпо. Цената на един дистанционен разпределител за радиатор е около 30 евро, а на апартаментите с централен топломер – между 100 и 200 евро.
Преминаването към изцяло дистанционно отчитане на водомерите и топломерите (вкл. разпределителите на радиаторите) е задължително европейско изискване.
Отпадат посещенията на инкасатори по домовете за засичане на уредите. Засега изискването на дистанционно отчитане не е задължително при водомерите за студена вода.





