14 C
Пловдив
неделя, май 19, 2024

Битовите отпадъци са около 7 – 10 % от общия обем на боклука в ЕС

Битовите отпадъци са около 7 – 10 % от общия обем на отпадъците, образувани в Европейския съюз. Това се казва в доклад по проекта SWAN „Балканска платформа за повторна употреба на отпадъците“, представен от БСК.

Там се изтъква, че ръководен принцип на европейската политика на управлението на отпадъците, в т.ч. на битовите отпадъци, е принципът „замърсителят плаща“. Съгласно него, разходите за управление на отпадъците се понасят от първоначалния причинител на отпадъците, от настоящите или предишните притежатели на отпадъците.

Целта на доклада е да идентифицира възможни правни затруднения пред бизнеса за прилагане в производствената им дейност на различни опции на вериги за повторна употреба на отпадъците. Има се предвид и при транснационално сътрудничество между стопанските субекти, за да се очертаят проблемите и да се предложат насоки за промяната на законодателството в областта.

Едни от най-съществените идентифицирани проблеми са свързани със страничните продукти и критериите за край на отпадъка. Разработването на единни критерии на европейско ниво, за страничните продукти и края на отпадъка, съществено би улеснило и стимулирало промишлената симбиоза между стопански субекти, установени в различни държави членки. Без единни европейски критерии е възможно да възникне колизия между националните правни уредби и това да възпрепятства промишлената симбиоза между оператори от различни държави членки.

Политиките за управление на битовите отпадъци са другият идентифициран проблем, както на ниво Европейска комисия, така и в България, отчитат изследователите на проблема.

Отчетността за управлението на отпадъците е важна част от новите изисквания на ЕС, твърдят авторите на доклада. Според тях използването и до сега в България на данни, преносими основно на хартиен носител поражда рискове от грешки и неточност на събираната информация за отпадъци и дейности с отпадъци.

Въвеждането на Националната информационна система „Отпадъци“ среща затруднения от технически и друг характер. Не е сигурно кога ще влезе в сила и какъв ще бъде нейният обхват, признават изследователите на проблема.

Според тях създаването на стимули за насърчаване на повторната употреба е от изключително важно значение.

Препоръчва се въвеждането на консултации с бизнеса, гражданите и нестопанските организации и разработването на пакет от конкретни мерки за създаване на стимули за насърчаване на повторната употреба и управлението на отпадъците в съответствие с йерархията на отпадъците.

Related Articles

АПИ обяви обществена поръчка за строителен надзор при укрепване на 15 свлачища

Агенция „Пътна инфраструктура“ обяви обществена поръчка за строителен надзор при укрепване на 15 свлачища по републиканската пътна мрежа. Индикативната й стойност е 3 723...

До 31-ви май: Ремонтират 20-метров участък от Дунав мост при Русе

До 31-ви май се променя организацията на движение в участък от Дунав мост при Русе за авариен ремонт на фуга на съоръжението. За извършването...

Русе ще има нов парк

- Реклама -spot_img

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ