АЕЦ „Козлодуй“ започва лицензиране на ново ядрено гориво

АЕЦ „Козлодуй“ започва процеса по лицензиране на ядрено гориво, доставено от „Уестингхаус“ от днес. Това съобщи енергийният министър Румен Радев.

„АЕЦ „Козлодуй“ има действащ договор за доставка на ядрено гориво с руската компания ТВЕЛ до пролетта на 2024 година за пети блок, а за шести блок – до 2035 година. На 9 ноември 2022 година е сключен договор за доставка на неруско гориво с компанията „Уестингхаус“ и, по-точно, с нейното поделение в Швеция. Първата доставка се очаква догодина през април, първото зареждане – през май, но ако има разрешение от Агенцията за ядрено регулиране“, обясни енергийният министър. Затова лицензирането започва сега.

По думите му по този начин се осигуряват два независими ядрени канала за доставка на гориво към България.

Related Articles

Нови обучения в сектор „Строителство“ до края на юни

Европейски Цифров Иновационен Хъб в сектор строителство (ЕЦИХ) обяви обученията, които провежда за специалисти до края на месец юни 2026г. Присъствено обучение на тема “Възможности...

Ремонтът на Дунав мост се очаква да приключи до края на юни

Продължаващият втора година ремонт на българската част на Дунав мост трябва да приключи до края на месеца, това обяви областният управител на Русе проф....

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ