Трябва да отговарят на промените в Наредбата за достъпна среда
Влязоха в сила нови изисквания към имотите във връзка с промените в Наредбата за достъпна среда. Изискванията ще важат за новостроящите се жилищни сгради.
Инвестиционните проекти, които сега се внасят за съгласуване, трябва да отговарят на изискванията за достъпна среда. За одобряването им и издаването на строителни разрешения сградите и съоръженията ще имат всички елементи по изискванията на наредбата за достъпност за хората с увреждания.
Указанията са публикувани на интернет страницата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Те са сведени до знанието на всички районни дирекции за национален строителен контрол, както и главните архитекти на общините.
С внесените промени в наредбата изрично се урежда, че новите жилища трябва да могат лесно да бъдат адаптирани, когато това е необходимо, към различни специфични нужди на хора с постоянни или временни затруднения в придвижването като например хора с увреждания, хора с временно намалена подвижност, възрастни хора, малки деца.
Въвежда се изискване в жилищата да няма прагове или неравности по-големи от 2 см, включително на монтираните дограми.
По отношение на балконите се облекчават изискванията за достъпност. Предвижда се всяко жилище в нова сграда задължително да има поне един балкон (лоджия, тераса) с минимална ширина 150 см и минимална дължина 150 см. Сега текстовете на наредбата предвиждат всички балкони в едно жилище да са с тези параметри, но с измененията се дава и нова възможност – ако балконът е с по-малки размери, да се осигури 150 см ширина във вътрешното пространство на помещението, но при всички случаи при необходимост в него да може да се движи инвалидна количка.
Достъпът във всяка нова жилищна сграда трябва да се осигурява чрез стълби и асансьор, а ако сградата е до пет етажа е възможно вместо асансьор да бъде инсталирана вертикална подемна платформа.
Само рампите, които са към сгради, подлези, надлези и метростанции, трябва да бъдат с отопляема повърхност, гласят още промените в наредбата. Идеята е това изискване занапред да важи за инфраструктура, към която има електрическо захранване, а не за всички случаи, както е в момента.
С оглед безопасното ползване от деца на стълбищата в новите многофамилни жилищни сгради парапетите не трябва да имат хоризонтални елементи, а само вертикални, като разстоянието между тези елементи не може да бъде повече от 9 см.
Предвижда се проектните решения за достъпна среда да се представят във всяка фаза на проектирането на новите жилищни сгради. Досега преценката за представяне на тези решения във фазите на проектиране беше без конкретизиране, т.е. по преценка на проектанта.
Промените въвеждат и дефиниция за многофамилна жилищна сграда – сграда с повече от три жилища в нея.