Фонд за развитие на Летище Бургас искат морските кметове

Общините предлагат да внасят в него по 2 лева от глава на населението

Да се създаде сдружение с нестопанска цел “Фонд за развитие на Летище Бургас” – искат морски кметове, а предложението обяви кметът на Поморие Иван Алексиев. По думите му и досега общините в региона са заделяли суми за реклама на Южното Черноморие,

“Предлагаме кметовете на 13-те общини в региона, да създадем сдружение, с което ясно да заявим, че искаме тези пари да отиват за закупуване на авиолинии”, обясни кметът Алексиев. За да работи фонда, са необходими средства. Затова предложението е морските общини да внасят в него по 2 лв. от глава на населението, като общата сума възлиза на 638 230 лева, информира kmeta.bg. Средствата ще бъдат отделени от туристическия данък. С пари във фонда – 70 000 лева, ще участват и общините във вътрешността на Бургаска област. Предлага се и със свой капитал във фонда да участват и общините Сливен, Ямбол и Стара Загора – 196 000 лв. С всички постъпления общата сума нараства до 904 581 лева.

Очаква се парите от държавата трябва да дойдат от концесионните такси. Летище Бургас се намира на територията на две общини. Сградите са на територията на Бургас, а пистите на територията на Поморие.

Предстои предложението на бъде изпратено до кметовете на общините, които ще участват със суми във фонда и до председателите на общинските съвети. Ще бъде предложено председател на фонда да бъде кметът на Бургас Димитър Николов.

Сдружението трябва да бъде регистрирано до края на март, тъй като през април започва чартърната програма. Тогава могат да започнат и преговорите с авиокомпаниите.

Related Articles

Анализ на БСК: Индустриалните сектори са в криза с работната ръка

Индустриалните сектори са в криза с работна ръка, като заварчиците, кранистите и огнярите са сред най-дефицитните длъжности, сочат данни от анализ на Българската стопанска...

Задължително: Сменяме старите водомери и топломери с умни. Ще отчитат дистанционно

Нова мярка за отчитане на консумираната топла вода и топлоенергия на абонатите на ТЕЦ влза в сила от края на годината. Тези, които пропуснат...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ