АЕЦ „Козлодуй“ започва лицензиране на ново ядрено гориво

АЕЦ „Козлодуй“ започва процеса по лицензиране на ядрено гориво, доставено от „Уестингхаус“ от днес. Това съобщи енергийният министър Румен Радев.

„АЕЦ „Козлодуй“ има действащ договор за доставка на ядрено гориво с руската компания ТВЕЛ до пролетта на 2024 година за пети блок, а за шести блок – до 2035 година. На 9 ноември 2022 година е сключен договор за доставка на неруско гориво с компанията „Уестингхаус“ и, по-точно, с нейното поделение в Швеция. Първата доставка се очаква догодина през април, първото зареждане – през май, но ако има разрешение от Агенцията за ядрено регулиране“, обясни енергийният министър. Затова лицензирането започва сега.

По думите му по този начин се осигуряват два независими ядрени канала за доставка на гориво към България.

Related Articles

Масирани проверки на строителните обекти в София

Столичният инспекторат осъществява засилен контрол върху строителните обекти във всички райони на София. За последните две седмици са извършени 157 проверки на терен, при...

Укрепват свлачището по пътя към Бачиново

Започна укрепването на срутището по пътя за местността Бачиново, село Бистрица и местността Картала, съобщиха от пресцентъра на Община Благоевград. Дейностите на терен стартираха...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ