На 35 ключови кръстовища в София ще заработят новите камери с изкуствен интелект, които ще ловят нарушители. Общо 200 от умните устройства ще бъдат поставени на локации с концентрация на пътни инциденти.
Мерките се предприемат на фона на продължаващите тежки катастрофи в страната и тревожната статистика за нарушенията на пътя. Допълнителен инструмент в борбата с агресивното шофиране са именно новите интелигентни камери, от които ще има и по основните входно-изходни артерии на столицата. Те са част от националната интелигентна система за сигурност
Новата технология в камерите ще разпознава широк спектър от нарушения – движение без поставен предпазен колан, използване на мобилен телефон по време на шофиране, неправилно престрояване, рискови маневри и други действия, които създават предпоставки за катастрофи.
Камерите са с изключително висока резолюция, улавят голяма гама от нарушения и работят както през деня, така и през нощта. Предвижда се системата да работи с висока степен на автоматизация, като установените нарушения да се обработват електронно, а санкциите да се издават без необходимост от допълнителна човешка намеса.





