Обновяването на асансьорите влиза в националната програма за енергийна ефективност

Старите асансьори ще бъдат подменяни или ремонтирани при санирането на многофамилните жилищни блокове по втората национална програма за енергийна ефективност. Това съобщи заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Дора Янкова по време на работна среща с представители на бранша и експерти от различни ведомства.

Идеята е освен ремонт на покривите, фасадите, общите части и смяната на дограмата да бъдат обхванати и най-старите асансьори, които са опасни за експлоатация. Предвижда се и строителство на нови подемни съоръжения в сградите, където такива липсват, тъй като според старото законодателство не са били задължителни.

„Идеята не е да имаме национална програма за подмяна на асансьори, а да интегрираме тази дейност в бъдещите програми за саниране, защото в момента променяме облика и модернизираме сградите, но асансьорите остават стари и проблемни. В същото време подмяната им е скъпа дейност за етажната собственост, особено там, където живеят енергийно бедни граждани, затова търсим начин да им помогнем“, подчерта Янкова.

Предложението е преди санирането на блока да се направи оценка на техническото състояние на асансьора и на неговия клас на енергийна ефективност. Там, където се налага само ремонт, ще се предписва такъв, включително с внедряване на механизми за пестене на електроенергия и възможност за захранване чрез фотоволтаични системи. Най-старите съоръжения, които не подлежат на ремонт, ще се подменят с нови.

Предстои да бъдат разработени необходимите технически изисквания, параметри и референтни стойности, за да се предвиди финансовия ресурс и да се провери дали държавата и фирмите имат капацитет да се справят с тази задача“, коментира Янкова.

Related Articles

Габрово се включва в международен проект за чисто отопление и охлаждане

Община Габрово ще бъде партньор в нов международен проект по програмата на Европейския съюз за околната среда и климата „Лайф“. Той е насочен към...

Министър Шишков: Всички нови магистрали ще се дават на концесия

Всички нови магистрали у нас ще се дават на концесия. "Турция има най-голям интерес да строи. Държавите около нас започнаха да искат да изграждат...

ДНСК с нов началник

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ