София с първа карта, посветена на следвоенната архитектура

София вече има първата си туристическа карта, посветена на следвоенната архитектура – Postwar SOFIA Map, представена от ОП „Туризъм“ и Фондация „Ново архитектурно наследство“. Тя съдържа два тематични маршрута – „Изток“ и „Запад“, които се пресичат при Националния дворец на културата. Те обхващат архитектурни обекти, които често остават в сянка, като съзнателно са избегнати най-популярните комунистически символи.

Сред включените сгради са кв. „Зона Б-5“, хотелите „Шипка“, „Родина“, „Витоша Ню Отани“ и парк-хотел „Москва“, НДК, две жилищни кооперации на ул. „Солунска“, блокове на ул. „Фредерик Жолио Кюри“ и бул. „Черни връх“, посолството на Куба и 122-ро училище „Николай Лилиев“.

Маршрутите са изградени така, че да бъдат достъпни за всички туристи – значителна част от тях ще е пешеходна, а за останалата да може да се използва общественият транспорт на София. Целта е да удължат престоя на туристите в София, като ги насърчат да следват следите на следвоенната архитектура, както и да даде на туроператорите идея как да обогатят програмите си. През пролетта ще бъдат организирани няколко обиколки по двата маршрута за популяризиране на картата. Тя ще бъде допълнена с информация за сградите, която ще може да бъде видяна чрез QR кодове.

Related Articles

Летище „Васил Левски“ – София с престижна награда

Летище "Васил Левски“ - София беше отличено с наградата HR Excellence Award 2026 на специална церемония по време на годишния конгрес на Европейския съвет...

За 1,600 хиляди евро: Обновиха пожарната в Пловдив

Официално откриват днес обновените сгради на пловдивската пожарна на улица „Преслав“ и на „Кукленско шосе“. Общата стойност на ремонтните дейности е близо 1 милион...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ