Габрово създава втора енергийна общност с фокус върху чистия транспорт

След реализираната първа по рода си енергийна общност към Регионалното депо за неопасни отпадъци, Габрово създава втора – този път фокусът е върху чистия транспорт.

Броени дни след отваряне на поканата към всички физически лица, местни органи, общини, неправителствени организации и малки или средни предприятия, вече има 22 участника и записани средства в размер на 69 500 лв.

Инициативата показва последователни действия на местната власт по пътя към устойчивата трансформация на града. Втората общност ще бъде насочена към „Общински пътнически транспорт“ ЕООД. Предвижда се на покрива на сградата, която е с обществено значение, да бъде изградена нова фотоволтаична инсталация с мощност 150 kWp. Тя ще захранва Общинското дружество осъществяващо обществения превоз на пътници в града с чиста, слънчева енергия. Чрез споделено финансиране и колективно управление, участниците в новата енергийна общност ще имат възможност да получават достъп до енергия от възобновяеми източници на фиксирани и справедливи цени, да насочват част от дейността си за социални каузи, да участват в управление и вземане на решения и да създадат нов тип връзка между местната власт, гражданите и бизнеса.

Към момента поканата е отворена само за участници, регистрирани на територията на община Габрово, а на следващ етап 2– ще бъде за участници и от други региони на страната.

Related Articles

Правителството представи платформа за мониторинг на обществените поръчки

Правителството представи Система за интегриран граждански мониторинг и анализ (СИГМА) - нов публичен инструмент за прозрачност на обществените поръчки. На представянето присъстваха министър-председателят Румен...

Изграждат вертикална зелена стена при Първа градска болница в София

Започна изграждането на иновативна вертикална зелена стена при главния вход на Университетска първа МБАЛ „Св. Йоан Кръстител“ в столицата. Обектът обхваща площ от 17...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ