Подписаха договор за нови 35 електрически мотриси

Вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов и министър-председателят Росен Желязков подписаха договор за 35 електрически мотрисни влака. Инвестицията е на стойност над 1 милиард лева.

Процедурата стартира преди година, но след като първата спечелила фирма се отказа, а за втората посочена имаше обжалване, което съдът уважи, се стигна до това през март тази година консорциумът „БУЛЕМУ“ да бъде определен за изпълнител. Така се спасява част от инвестицията. С пари по плана в размер на 363 милиона лева ще се изработят 12 електрически мотрисни влака.

Европейската комисия вече потвърди, че всички композиции, които бъдат изпълнени до края на август 2026 г., ще бъдат напълно платени по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).

Останалите 23 влака на стойност почти 697 милиона лева ще бъдат включени в Социалния план за климата на България, който страната ни трябва да подаде в Брюксел до 30 юни тази година, за да получи достъп до финансиране.

За да се плати аванс по договора, правителството вече осигури на транспортното министерство безлихвен заем от 278 милиона лева.

Related Articles

ДНСК с нов началник

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков назначи арх. Деляна Панайотова за началник на Дирекцията за национален строителен контрол. Арх. Панайотова е завършила Университета...

България получава близо 1 млрд. евро по Плана за възстановяване и устойчивост

ЕК одобри четвъртото ни искане за плащане „Европейската комисия даде положителна оценка на четвъртото искане за плащане на България по Националния план за възстановяване и...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ