Горна Оряховица: Мозаечно пано от бившата автогара ще краси фасадата на хипермаркет, строящ се там

Емблематично мозаечното пано от бившата автогара в Горна Оряховица ще бъде монтирано върху фасадата на изграждащата се там търговска сграда, информират от администрацията в града. Ценното монументално творение е съхранено и ще заживее втори живот в автентичен вид. Това уверение Община Горна Оряховица получи от собственика на имота – фирма „Автогара Горна Оряховица“ ООД. В края на миналата година общинското ръководство е изразило желание Общината да откупи или да получи като дарение въпросното пано. Целта е то да се запази като произведение със значима художествена стойност.

Такава се оказва и целта на бъдещия ползвател на имота – голяма търговска верига. По тяхна инициатива паното е било демонтирано, а частите прибрани.

Свалените и номерирани парчета мозайка са прегледани от уредник на ХГ „Недялко Каранешев“, експерти и специалисти. Заключението е, че възстановяването в автентичен вид на паното е напълно възможно.

За своя сметка търговската верига ще почисти елементите и ще възстанови липсващите части. Произведението ще се съхранява до момента на изграждане на новата търговска сграда, след което ще бъде монтирано наново.

Източник: Община Горна Оряховица

Related Articles

Еврото е привлякло 7 пъти повече чужди инвестиции до април

Преките чуждестранни инвестиции в страната убедително бележат ръст от началото на годината, когато България влезе в еврозоната и единната европейска валута замени лева. По данни...

АПИ с ремонти на третокласни пътища и участъци от АМ“Тракия“

Агенция „Пътна инфраструктура“ започва основен ремонт на близо 29 километра третокласни пътища в област Добрич. Паралелно с това се въвеждат временни промени в организацията...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ