300 хиляди лева за обследване състоянието на язовир „Кюстендил“ са заложени в държавния бюджет, който предстои да бъде приет, каза пред БНР областният управител инж. Александър Пандурски.
Започнатият преди повече от 50 години язовир „Кюстендил“ е изграден на над 50%. Стената му е на кота 42 метра при първоначално проектирани 70. Готови са и част от съоръженията, преливната кула, но работата е спряна заради липсата на финансиране.
Според експертите при всички случаи ще се наложи препроектиране на обекта, чието пускане в експлоатация ще реши проблема с безводието за цялото Кюстендилско поле.
Според областния управител инж. Александър Пандурски ситуацията с язовир „Кюстендил“ става успешна, тъй като се очаква в новия бюджет да има средства за обследването, а след това ще се реши как ще се продължи.