21 общини кандидатстват за средства за по-чист въздух

85 000 домакинства, които се отопляват на дърва и въглища, ще могат да получат безплатно нови уреди

До края на октомври 2023 г. е крайният срок за 21 общини с нарушено качество на атмосферния въздух да подадат проектните си предложения, за да се възползват от възможността хората да получат безвъзмездно нови екологични и енергийно ефективни топлоуреди. Това ще стане по процедурата “За по-чист въздух” на програма „Околна среда” (ПОС), като реалното изпълнение на дейностите ще е през 2024 г.

85 000 домакинства, които се отопляват на дърва и въглища, ще могат да получат новите уреди.

Процедурата е финансирана с 610 млн. лв. за периода 2021-2027 г. и е насочена към общините Асеновград, Благоевград, Перник, Столична, Бургас, Велико Търново, Видин, Враца, Горна Оряховица, Димитровград, Кърджали, Ловеч, Монтана, Несебър, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Русе, Смолян, Хасково и Шумен.

За да получат безвъзмездно ново отоплително устройство, гражданите, живеещи в някоя от тези 21 общини, ще трябва да се съгласят да предоставят за рециклиране старите устройства на твърдо гориво.

Related Articles

България получава близо 1 млрд. евро по Плана за възстановяване и устойчивост

ЕК одобри четвъртото ни искане за плащане „Европейската комисия даде положителна оценка на четвъртото искане за плащане на България по Националния план за възстановяване и...

НСОРБ събира местната и централната власт за диалог по бъдещето на българските общини

На 18 юни 2026 г. Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) ще събере в София кметовете на българските общини и представители на...

ДНСК с нов началник

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ