Home Блог Страница 67

При Русе: Пускат движението по ремонтиран участък на Дунав мост

На 18 декември /четвъртък/ ще бъде възстановено движението в двете посоки в ремонтирания участък по Дунав мост при Русе. Строителните работи в затворения в момента 320-метров участък, в посока Румъния, завършват. През последната седмица на обекта е монтиран парапета, осветителните стълбове и отводнителния колектор. Продължило е обновяването на гребеновите фуги и полагането на защитно покритие по тротоарен блок.

В почивните дни за Коледа и Нова година всички видове превозни средства ще преминават без ограничения. Следващият етап на ремонта ще в началото на 2026 г. Предвижда се от 8 януари да продължат строително-монтажните работи в следващите 320 метра от моста, в платното за България, съобщават от АПИ.

Кметът на Казанлък: Разширяваме града в периферията, за да спрем презастрояването в центъра

Води се диалог с инвеститори и проектанти

Нов подход към инвестиционните намерения в града обяви кметът на Казанлък Галина Стоянова пред радио ,,Вис Виталис”.Идеята е да се насочи бъдещото жилищно строителство извън централната градска част. По думите на Стоянова в последните години инвеститорите проявяват натиск да изграждат високи сгради с голям разгънат застроен обем върху малки парцели в сърцето на града. Това според нея води до проблеми с трафика, с инфраструктурата и е в разрез с обществения интерес.

„Инвеститорите имат своите финансови интереси, но ние сме длъжни да съблюдаваме обществения интерес. Законът за устройство на територията обаче не дава достатъчно инструменти на общините да ограничават прекомерното застрояване“, коментира кметът. Местната власт е избрала диалог с проектантите и инвеститорите и след проведени срещи е предложено разширяване на Общия устройствен план с нови зони за жилищно строителство в периферията на Казанлък. Насочването е към терени по пътя за Шипка, северно от кв. „Изток“, южно под фабриките „Ник Дим“ и между парк „Тюлбето“ и Художествената гимназия.

Пловдив : 3D карта показва енергийния клас на всички сгради

0

Уникална дигитална 3D карта на всички сгради Пловдив показва енергийния им клас. Тя е част от услугата за енергийно консултиране „МултиХоум“ на Енергийна агенция – Пловдив и Община Пловдив. Картата беше отличена в конкурса „Градолюбители“. Отличието е за приноса на картата за подобряване на градската среда в посока устойчивост и екологична визия, както и по-умно градско планиране.

Целта на платформата е да предостави на пловдивчани пълна, точна и достъпна информация за енергийното състояние на сградите, в които живеят, както и възможностите за тяхното обновяване. Така те могат да преценят какво да предприемат, за да повишат енергийния клас.

Платформата е полезна също и за общините и националните власти при избора на сгради с приоритет за енергийно обновяване с публично финансиране, коментират от Енергийната агенция.

Изграждат фотоволтаични системи върху обществени сгради в Павликени

Фотоволтаични системи ще бъдат изградени на покривите на няколко сгради в Павликени, информират от администрацията в града. Това са сградите на Комплекса за социални услуги и двата центъра на настаняване от семеен тип. За нуждите на социалните услуги ще бъде закупен и електрически автомобил и ще бъде поставена зарядна станция.

Министерството на труда и социалната политика и община Павликени са подписали договор за изпълнение на проекта, като бюджетът му е 333 162.20 лв. с ДДС. Финансирането е по Националния план за възстановяване и устойчивост.

Проектът включва инсталиране на 4 броя фотоволтаични системи за собствено потребление на електроенергия, всяка от които снабдена с батерии за съхранение на произведената електроенергия и оптимизиране на потреблението. Фотоволтаичните системи ще се инсталират на покривите на сгради, в които се предоставят социални услуги, делегирани от държавата дейности. Реализирането на проекта ще повиши енергийната ефективност в сградите

Срокът за изпълнение на проекта е до 30.06.2026 г.

Изграждат компостираща инсталация за четири общини

0

Общините Луковит, Ябланица, Тетевен и Роман започват изграждането на обща компостираща инсталация на стойност 5,8 млн. лв. Проектът се финансира по програма „Околна среда“ 2021–2027 г., а срокът за изпълнение е 30 месеца.

Четирите общини ще реализират модерен проект за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци. Новото съоръжение ще надгради вече изградената инфраструктура в Регионалния център за управление на отпадъците в Луковит и ще обслужва всички населени места в региона, посочват от ОИЦ. Според информация от Министерството на околната среда и водите бъдещата инсталация ще приема и преработва разделно събрани биоразградими отпадъци, като ще произвежда висококачествен компост.

Проектът включва доставка на ключови съоръжения и техника – аеробен биостабилизатор (биореактор) с автоматизация, метални навеси, бетонови площадки с редове за доузряване на компоста, дробилки, сито, товарач и оборудване за лабораторен контрол. Ще бъдат изградени още вътрешен път, помпена станция, водопровод и канализация, както и административна сграда със съблекални и санитарни помещения.

С реализацията на проекта ще се намали количеството депонирани отпадъци в четирите общини и ще се увеличи капацитетът за разделно събиране и оползотворяване на биоразградими битови отпадъци.

Община Луковит е водещ партньор по проекта „Мерки за изграждане, разширяване и/или надграждане на общински/регионални системи за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци”. Делът на съсобственост на Община Луковит в регионалната инсталация за отпадъци е 35,63 на сто, определи през юли Общинският съвет. Като съсобственици на съоръжението участват и Общините Тетевен (40,63 на сто), Ябланица (12,72 на сто) и Роман (11 на сто).

Източник: БТА

Сериозен ръст на строителството в Сливен

0

Сериозен ръст на строителната активност през третото тримесечие на 2025 година отчита Националният статистически институт в област Сливен.

Данните сачот, че в периода е започнало изграждането на 38 жилищни сгради и 17 други, което е ръст от 31 процента спрямо второто тримесечие на настоящата година.

Местните администрации са издали разрешителни за строеж на 65 жилищни сгради със 158 жилища и над 16 хиляди квадратни метра разгъната площ.

Издадени са и 24 разрешителни за други сгради.

Спрямо предходното тримесечие жилищните разрешителни нарастват с близо 117 процента.

На годишна база увеличението е още по-осезаемо – издадените разрешителни за жилищни сгради са 67 процента повече спрямо същия период на 2024 година, а общата им застроена площ нараства с над 120 процента.

БДЖ пуска коледни влакове с парен локомотив за празниците

0

БДЖ пуска извънредни влакове с парни локомотиви за предстоящите коледно-новогодишни празници. Специалните композиции ще се движат по маршрутите София – Банкя – София и Горна Оряховица – Велико Търново – Горна Оряховица.

Те ще са с три тематично украсени пътнически вагона и един ретро вагон от композицията „Витоша Експрес“. Дядо Коледа и Снежанка ще посрещат пътниците и ще зарадват с дребни подаръци децата.

На 13 декември коледният влак, с парен локомотив № 01.23, ще замине от Централна гара София в 09:50 ч. и ще пристигне в Банкя в 10:21 ч. Преди отпътуването наобратно всички желаещи ще имат достатъчно време да разгледат ретро вагона, да се срещнат с Дядо Коледа и Снежанка и да се потопят в коледната атмосфера в центъра на курортното градче. Влакът заминава обратно от Банкя за София в 12:30 ч.

Ще има парна композиция по същия маршрут и в неделя 14 декември. През следващата събота, на 20 декември преди обяд, коледният влакще пътува от Горна Оряховица за Велико Търново, а след обяд в обратна посока.

Пътниците ще могат да се насладят на пейзажите от влака, преминаващ по поречието на река Янтра и през два тунела буквално под сградите на града. И в двете посоки влакът ще спира на жп спирка Трапезица. По време на престоите сдобилите се с билет ще имат възможността да разгледат ретро вагона, където ще бъдат посрещнати от Дядо Коледа и Снежанка с приготвени приятни изненади за най-малките посетители.

Цените на двупосочните билети са с включено запазено място. По маршрута София – Банкя – София те са на стойност 46 лв. за възрастни и 23 лв. за деца до 10 години, а по направленията Горна Оряховица – Велико Търново и обратно 40 лв. за възрастни и 20 лв. за деца.

снимка: Сергей Драганов

Карлово иска нов жп – прелез

Кметът на община Карлово д-р Емил Кабаиванов отправи официално искане до генералния директор на Националната компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) за откриване на нов железопътен прелез на жп линия № 82 Филипово – Карлово, в междугарието Баня – Карлово, при километър 47+180.
Причината е необходимостта от пренасочване на интензивния автомобилен трафик от улиците „Родопи“ и „Карловска“ в град Баня, където се намират Детска градина „Вяра, Надежда и Любов“ и Основно училище „Неофит Рилски“. В момента високият трафик на леки и товарни автомобили преминава в непосредствена близост до тези обекти, което създава сериозни предпоставки за пътнотранспортни произшествия и застрашава безопасността на децата и живеещите в района.
Предлага се автомобилното движение да бъде пренасочено по улиците „Земеделска“ и „Калоферска“, които са част от трасето на общински път PDV 2079. Този път пресича железопътната линия именно при км 47+180, където към момента съществува пешеходен прелез. Откриването на автомобилен железопътен прелез на това място ще позволи по-безопасна организация на движението и ще изведе интензивния трафик извън вътрешността на град Баня.
В писмото си кметът на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов настоява за назначаването на комисия, която да извърши оглед на място и да предприеме необходимите действия по компетентност.

Гражданска платформа събира сигнали за състоянието на тротоарите

Нова гражданска платформа за картографиране на проблемите в пешеходната инфраструктура на столицата вече е активна. SOFaccess (www.sofaccess.eu) е модерен инструмент за събиране на данни, чрез който гражданите помагат на местната власт да види пълната картина за състоянието на тротоарната мрежа.

Проектът е реализиран в рамките на „Академия за ВИЗИОНЕРИ“ 2025 на дирекция „Спорт и младежки дейности“ и е доказателство, че младите хора на София не са просто наблюдатели, а активни участници в промяната на градската среда.

„Вярваме, че най-прекият път към по-уредена София не е през оплакванията в социалните мрежи, а през конструктивното действие. Ние искаме да бъдем дигиталните очи на общината на терен – да ѝ покажем къде точно има нужда от намеса, за да може тя да си свърши работата по-бързо и ефективно“, споделя Тихомир Гърменлиев, създател на платформата и участник в Академията. Може да сигнализирате за проблем като разбит тротоар, липсваща рампа и опасност. Като влезете в сайта www.sofaccess.eu и натиснете „Докладвай“ и прикачите снимка.

Всеки сигнал се преглежда от администратор, за да се гарантира качеството на информацията. Платформата позволява да се отбелязват и разрешени проблеми – защото добрите примери и добре свършената работа от страна на общината също трябва да се виждат.

България получава 1,47 млрд. евро по трето плащане от НПВУ

0

Европейската комисия (ЕК) оцени положително третото искане за плащане на България по Националния план за възстановяване и устойчивост на страната. Тази оценка бележи значителна стъпка към отпускането на средства от ЕС в подкрепа на икономическия растеж и усилията на България за устойчивост. Според ЕК са изпълнени общо 48 от 50-те етапа и цели, за което страната ни се очаква да получи плащане в размер на 1,47 млрд. евро преди края на годината.

България подаде третото искане за плащане по Механизма за възстановяване и устойчивост на 1 октомври 2025 г. Плащането е с най-голям брой етапи и цели и обхваща 22 реформи и 19 инвестиции. Водещите мерки са свързани с продължаване на реформите в области като научни изследвания и иновации, декарбонизация, подобряване рамката за управление на държавните предприятия, развитие на електронното здравеопазване и др. Общата му стойност възлиза на 1,619 млрд. евро. Цялата стойност на плащането се очаква да бъде получена от ЕК след приключването на преговорите по предоговарянето на реформата, свързана с Комисията за противодействие на корупцията. В тази връзка следващата седмица предстои среща на правосъдния министър Георги Георгиев с представители на ЕК.