Home Блог Страница 58

Изграждат станции за зареждане на електромобили по АМ„Тракия“

Министерството на транспорта и съобщенията одобри шест проекта за изграждане на бързи зарядни центрове за електрически превозни средства по пътищата. Те са на обща стойност от близо 2,7 млн. лева, осигурени от програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027.

Проектите предвиждат изграждане на зарядни центрове за леки автомобили с мощност от 150 kW, което ще позволи пълно зареждане на един автомобил за приблизително 15 минути. Два от зарядните центрове ще бъдат разположени в близост до автомагистрала „Тракия“ – при изходите за Чирпан и за село Кабиле. Останалите четири точки са на бул. „Асеновградско шосе“ в близост до Пловдив, на главен път Е-79 край Мездра, в местността „Чанлъка“ в Аксаково, както и в близост до ямболското село Завой.

В проектите са включени и мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и места за отдих за удобство на потребителите. Срокът за завършване на проектите е между 12 и 30 месеца.

Предстои през януари 2026 г. да бъде обявена и втора процедура за зарядна инфраструктура за електрически превозни средства по пътищата с общ бюджет приблизително 19,5 млн. лева. Тази процедура ще предоставя подкрепа на микро, малки и средни предприятия за изграждане на зарядна инфраструктурна за алтернативни горива.

Знакова къща в Стария град става музей на модерния Пловдив

0

Една от емблематичните сгради в Стария град – Синята къща, ще се превърне в музейна експозиция на модерния Пловдив от XIX и началото на XX в. Тя ще представи една от най-вълнуващите части от българската история през постиженията на индустриализацията, културата на алафрангата, Първото българско изложение, архитектурните достижения, модерните обноски и градските придобивки за забавление като бирариите и кафенетата, информира trafficnews.bg .

Новата експозиция ще бъде част от музейната площ на РЕМ-Пловдив. „Експозицията ще съчетава документи, фотографии и предмети. Имаме достатъчно материали, за да я направим изключително интересна за посетителите“, коментира директорът на Етнографския музей доц. Ангел Янков.

Зам.-кметът Пламен Панов разкри, че новата експозиция ще предлага и още екстри на посетителите – кафене със специално меню, което включва традиционни за Пловдив и региона изкушения.

Припомняме, че Синята къща или „Павлити“ беше реставрирана и консервирана през 2023 г. Възстановени бяха автентичните стенописи на първия етаж и красивите тавани дърворезба и лен – на втория. Освежени бяха и дървените подови настилки. Възстановена бе и фасадата на сградата. След като беше открита и представена на обществеността, тя остана затворена. Сега с решението да бъде предоставена на Етнографския музей тя ще стане достъпна за пловдивчани и гостите на града.

Нови цени на Синята зона в Кърджали

От понеделник, 5 януари, паркирането в Кърджали вече се таксува по новите цени. Почасовото паркиране струва 50 евроцента, а за половин час – 25 евроцента. Тарифите са временни и ще действат до 30 юни 2026 г.

Месечният абонамент за физически лица е 25 евро, а за фиксирана зона – 46 евро. Таксата за принудително блокиране или репатриране на автомобил е 15 евро. Ползването на буферните паркинги се заплаща по 1 евро на ден.

Припомняме, че заради празничните и почивни дни, със заповед на кмета на общината, заплащането беше отменено до 3 януари включително.

Трансформират общински имоти в „Дианабад“ за нуждите на администацията

0

Няколко общински имота в столичния квартал „Дианабад“ ще бъдат продадени. Единият терен се намира срещу спортен комплекс „Диана“ и в момента се използва за паркинг от живущите наоколо. Оценката на районното кметство е за 10 млн. лв., а при търг може да стигне до 15 млн. лв. предвид мястото и позволената височина на строеж.

Другият обект е сградата на районната община, която е вече тясна за нуждте на администрацията, а и всъщност е предназначена за детска градина. Затова се предлага тези два обекта да се заменят срещу строеж на нова сграда, която да отговори на потребностите на жителите на квартала.

Главният архитект на София подаде оставка

0

Подадох заявление за освобождаване от длъжността главен архитект на София, заяви Богдана Панайотова в личния си профил във Фейсбук в първия работен ден от новата година. Вече бившият главен архитект на столицата написа че причините са ясни и ги „заявява открито“:

  • Липса на политическа подкрепа за визията и мисията, с които влязох в администрацията и беше споделена – тогава. Вместо воля за реформа получих отстъпление, нерешителност и отказ от поемане на отговорност.
  • Създадена и приета незаконосъобразна структура – категорична съм, че новата структура е незаконосъобразна, такава при която главният архитект обективно не може да изпълнява правомощията си по закон. Не приемам отговорността за политически решения и грешки да бъде прехвърляна върху експертна длъжност.
  • Системно игнориране на експертните аргументи и липса на ясна, последователна и професионално обоснована визия за развитието на града, съобразена със ЗУТ, ЗУЗСО и нормативната рамка.
  • Редуциране и обезсмисляне на ролята на главния архитект чрез управленски и структурни действия, които превръщат длъжността във формална, без реална възможност за упражняване на законово възложените правомощия и носене на отговорност. Отказвам да легитимирам управление, при което постът на главния архитект е обезсмислен до гумен печат, а професионализмът – третиран като пречка.
  • Административен хаос и бягство от трудните решения в градоустройството и във всичко. Липса на смелост и твърдост да се отстояват правила, еднакво и за всички, дори и тези създадени от това управление. С оттеглянето си давам възможност за провеждане на нов конкурс и легитимно изпълнение на една ключова за града длъжност, с друг удобен главен архитект“, изрежда Богдана Панайотова..

„Категорично отказвам да легитимирам институционален натиск и подмяна на професионализма с процедури, сигнали, обяснения, становища и всякакви опити за заглушаване на експертна позиция, професионализъм, правила и законност“, добави тя.

Работих за кауза, не за лична изгода, каза още Панайотова. „За разлика от други в миналото, не желая София и софиянци да бъдат ощетявани с плащане на заплати, съдебни разходи и такси при дисциплинарни процедури, съдебни дела или споразумения с обезщетения. Парите на софиянци не са за раздаване. Не съм влязла в администрацията за пост или облагодетелстване“, написа още тя.

На 23 декември от Столичната община (СО) заявиха, че очакват главният архитект на София арх. Богдана Панайотова да подаде оставка, за да продължат усилията за изграждане на „работеща, прозрачна и отговорна система за градско планиране и развитие на столицата“, припомня БТА.

Търговските банки стартираха безплатен обмен на левове

Търговските банки у нас стартираха работа след новогодишната ваканция и официалното въвеждане на еврото от 2026 г. В първия официален работен ден те извършват безплатен обмен на левове.

До юни месец 2026 година банковите институции ще обменят левове в евро по фиксирания валутен курс без такси, съобщава Нова телевизия. Същата услуга ще извършват и клоновете на „Български пощи“, които тази сряда ще изплатят и първите пенсии у нас в евро.

Търговските обекти в страната могат свободно и да презареждат касите си с евробанкноти и монети.

Кадастърът стартира нова система за онлайн записване на часове

Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) стартира нова система за онлайн записване на часове в най-големите служби в страната, което ще улесни гражданите да избират удобен ден и час за услуга и получат по-организирано и предвидимо обслужване. Мярката е в посока ограничаване на опашките и спестяване на време както за гражданите и бизнеса, така и за администрацията. Това е поредната стъпка в посока по-добрата организация на работата на Агенцията и съответно по-доброто обслужване на гражданите и бизнеса. Новата възможност вече функционира в София област, Пловдив, Варна и Бургас.

Агенцията отчита значителен напредък в дигитализацията и модернизацията на услугите през 2025 г. Институцията реализира рекорден обем обработени услуги, разшири електронното обслужване и въведе ключови законодателни и технологични промени. През 2025 г. АГКК е обработила 830 000 услуги, включително 311 000 изменения в кадастралния регистър и 46 000 проекта за изменение на кадастралната карта. Ускоряването на работата е резултат от автоматизация, вътрешен контрол и по-добра организация, което доведе до значително намаляване на забавянията. Надграждането на КАИС и въвеждането на сигурна електронна идентификация с КЕП позволиха разширяване на електронните услуги и намаляване на необходимостта от посещение на гише. Все повече граждани и бизнеси получават документи и резултати изцяло онлайн.

АГКК стартира и процес за пълен достъп в реално време до Имотния регистър, което ще подобри проверките на актове за собственост и ще ускори обработката на преписките. Приетите през октомври изменения в Закона за кадастъра и имотния регистър утвърждават електронния документ като основен инструмент, ограничават хартиения документооборот и намаляват административната тежест за гражданите и бизнеса.

Класация: Най-спокойните градове за живеене през 2026 г

Добре проектирана инфраструктура, чист въздух, достъпни разходи за живот и ниски нива на престъпност – това са основните критерии за добри места за обитаване според платформата Remitly. В тяхната ежегодна класация титлата за най-спокойния град за живеене в света отива при нидерландския град Айндховен. Пътуването на 10 км там отнема едва 14 минути и 37 секунди, а градът се отличава и с ниски средногодишни нива на замърсяване. В комбинация с добрите резултати по отношение на престъпност, разходи за живот и здравеопазване, Айндховен получава изключително нисък индекс на стрес – само 2.34 от 10.

Айндховен далеч не е единственият нидерландски град в топ 10. Утрехт заема второто място, Грьонинген е на споделено пето място (заедно с Трондхайм), а Ротердам се нарежда на десета позиция. Всъщност цялата челна десетка включва градове само от пет държави.

10-те най-спокойни града за живеене в света:

Айндховен, Нидерландия

Утрехт, Нидерландия

Канбера, Австралия

Талин, Естония

Грьонинген, Нидерландия и Трондхайм, Норвегия

Берген, Норвегия

Порто, Португалия

Бризбейн, Австралия

Ротердам, Нидерландия

.

Училище „Васил Левски“ в петричкото село Коларово ще има физкултурен салон

0

С постановление на Министерски съвет бяха утвърдени средства в размер на 371 519 лева, като авансово плащане за изграждане на физкултурен салон в училището в с. Коларово.

Проектът за изграждане на физкултурен салон към СУ „Васил Левски“ в село Коларово беше защитен пред МОН по Програма за изграждане и основен ремонт на спортни площадки и физкултурни салони в държавните и общински училища. Осем проекта на училища, изготвени съвместно с Община Петрич, получиха одобрение за финансиране.

С нова спортна площадка вече разполагат СУ „Никола Вапцаров“ в Петрич и СУ „Св. Паисий Хилендарски“ в с. Първомай. Обновен е физкултурният салон на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в с. Марикостиново, а нова площадка за спортни дейности има и в ОУ „Братя Миладинови“ в с. Кърналово.

Работи се по изграждането на физкултурен салон към ПГИТ „Проф. д-р Асен Златаров“, нова площадка към ПГ „Пейо Яворов“ и физкултурен салон към ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в с. Кавракирово.

Община Петрич дофинансира училищните проекти, при които стойността на отпуснатите по Програмата средства е по-ниска от предварителната количествено-стойностна сметка.

Източник: Община Петрич