Home Блог Страница 50

Започва мащабен ремонт в габровския квартал „Младост“

Започват ремонтните дейности по ул. „Петър Михов“, които ще подобрят значително условията за живот и придвижване в района. Предвижда се цялостна подмяна на водопровода и частичен ремонт на канализацията по улицата, както и изграждане на нова конструкция на уличните и тротоарните настилки. Проектът включва още ремонт на съществуващите отводнителни съоръжения и направа на нови, с което ще се осигури по-добро отводняване, както и основно обновяване и доизграждане на уличното осветление и поставяне на подземни контейнери за отпадъци. Ще бъдат осигурени допълнителни възможности за паркиране, а прилежащите зелени площи ще бъдат благоустроени. Ще бъде изградена достъпна среда за хора в неравностойно положение, така че улицата да бъде удобна и безопасна за всички участници в движението. Реконструкцията ще се изпълнява на три етапа, като първият започва с подмяната на подземната инфраструктура.

Улица „Петър Михов“ е част и от по-широка зона на реконструкция и модернизация, която включва също изграждането на нов парк в кв. „Младост“. Той ще разполага с алейна мрежа, зелени площи, кътове за отдих с парково оборудване, площадки за игри и спорт, система за осветление и видеонаблюдение, както и прилежащи паркоместа по ул. „Петър Михов“. Предвидено е засаждане на нови дървесни и храстови видове, затревяване и изграждане на поливна система. Ще бъдат създадени пространства, подходящи за събития, зона за обществено обслужване с кафене и панорамен изглед към сърцето на парка. Детските площадки ще бъдат разделени по възрастови групи.

С реализацията на тези обекти зоната около ул. „Петър Михов“ ще придобие по-съвременен и функционален облик. Обновяването ще осигури по-добра инфраструктура, по-висока безопасност и по-приятна градска среда за жителите на Габрово.

На 28 януари: Възможни са затруднения при купуването на винетки

На 28 януари от 22 до 23 ч. ще бъдат извършвани дейности по актуализация на електронната система за събиране на пътни такси, информират от Агенция „Пътна инфраструктура“.

При изпълнението им са възможни затруднения при купуването на винетки и маршрутни карти. В тази връзка Националното тол управление препоръчва на шофьорите, на които им предстои пътуване, да купят предварително необходимата им винетка или маршрутна карта.

Актуализацията няма да повлияе на автоматичното отчитане чрез бордови устройства и GPS тракери на изминатото разстояние от тежкотоварни автомобили над 3,5 тона.

От Националното тол управление се извиняват на водачите за причиненото неудобство.

БНБ пуска първата юбилейна монета в евро

0

Българската народна банка пусна в обращение сребърна колекционерска монета на тема „125 години електрически трамвай в България“, която е първата, откакто страната ни се присъедини към еврозоната.

Цената при пускане в обращение е 144 евро (281,64 лева).

Монетата ще се продава от БНБ на четири каси в централната сграда на банката в столицата и на четири каси в Касовия център в София, а до края на работния ден ще бъде предоставена и на търговски банки за продажба.

Всеки може да закупи само по една монета.

Договориха 6 млн. евро по програма Интеррег България – Сърбия 2021-2027

В Министерството на регионалното развитие и благоустройството бе връчен официално договор за безвъзмездна финансова помощ в размер на 6 млн. евро по проект RESCALE – „Мащабиране на регионите“ по Програма ИНТЕРРЕГ VI-A ИПП България-Сърбия 2021-2027. Церемонията беше водена от заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството и Ръководител на Управляващия орган Юра Витанова.

„Днес поставяме основите на едно ново поколение икономическо сътрудничество между България и Сърбия – първото по рода си, което дава на малкия и средния бизнес инструментите, партньорствата и средата да създава заедно, да расте заедно и да излиза заедно на международните пазари“, каза заместник-министър Витанова. Тя подчерта, че проектът подкрепя малките и средните предприятия по цялата логика на бизнес растежа – от откриването и подготовката, през изграждането на капацитет, до пазарна реализация, създаване на прототипи и съвместни решения.

Проектът RESCALE – Scaling the Regions е 36-месечна трансгранична инициатива, насочена към повишаване конкурентоспособността на малките и средните предприятия в България и Сърбия чрез иновации, устойчиво развитие и стратегически партньорства. Той е първият по рода си в трансграничния българо-сръбски регион, който подкрепя съвместното разработване на продукти от малки и средни предприятия – от идея до прототип и пазарна готовност. Целта е да се преодолее разривът между иновативните идеи, тяхното развитие и реалното им навлизане на пазара. Водещ партньор по проекта е Българската агенция за насърчаване на малките и средни предприятия, а партньори са Научно-технологичният парк в Ниш и Търговско-промишлената камара на Сърбия. Заедно те ще изградят координирана трансгранична система за подкрепа на бизнеса.

Повече от 57% от финансовия ресурс по програма Интеррег България – Сърбия 2021-2027 е договорен, стана ясно по време на двустранен разговор между заместник-министър Витанова и помощник-министър Неманя Мартинович. До няколко месеца ще бъде договорен 100% от бюджета на програмата. Последната отворена покана на обща стойност 8,2 евро е публикувана на 15 декември миналата година с краен срок за кандидатстване 31.03.2026 г. и е насочена към директна подкрепа на предприятия за повишаване на тяхната конкурентоспособност – Втора покана за набиране на проектни предложения за МСП | Interreg IPA Bulgaria – Serbia.

Терен, отреден за жилищно застрояване, се превръща в зелена площ

Направихме поредна голяма крачка към по-зелен район „Южен“ в Пловдив. Това обяви кметът Атанас Кунчев. Експертният съвет по устройство на територията към община Пловдив е приел неговото предложение терен, отреден за жилищно застрояване, да бъде преустроен в зелена площ.

Става въпрос за пространството между улиците „Горно Броди“, „Николай Коперник“, „Лазо Войвода“ и „Чипровец“. Сега предстои предложението да влезе на гласуване в общинския съвет. „Благодаря на ЕСУТ за решението, което е изцяло в полза на гражданите. Ще продължаваме с работата по разкриване на повече зелени площи в нашия район“, обяви кметът Атанас Кунчев.

Отварят за движение обновеното пътно платно на моста над р. Въртопо

​​​От 26.01.2026 г., понеделник, се отваря за движение обновеното пътно платно на моста над р. Въртопо по ул. „Проф. Марко Семов“, като се въвежда временно двупосочно движение. Това съобщиха от „Метрополитен“ ЕАД.

Строително-ремонтните дейности продължават в северното платно на мостовото съоръжение – откъм кв. „Мусагеница“. Възстановява се двупосочното движение по ул. „Пловдивско поле“, като се ограничава пешеходното преминаване по северната страна на моста.

Ремонтът започна през август 2025 г. и благодарение на въведената организация на движение и добрата координация между участниците работата по първия етап беше завършена предсрочно. Извършено е цялостно обновяване на конструкцията, положена е антикорозионна защита, подменени са дилатационните фуги, обновено е осветлението с енергоефективно, положена е нова пътна настилка и са монтирани нови мантинели.

Мостът има ключово значение за пътно-транспортната свързаност на града между районите „Младост“ и „Студентски“, както и за преминаващото по него основно трасе на метрото – линии 1 и 4.

Мостовото съоръжение е изградено през 90-те години на миналия век, като дълго време остава недовършено и е въведено в експлоатация едва с пускането на метрото през 2009 г. Обновяването се изпълнява по проект на „Метрополитен“ и включва възстановяване на инфраструктурата, подмяна на тротоарите и модернизация на осветлението с цел по-добра видимост и по-високо ниво на безопасност.

След приключването и на втория етап мостът ще бъде изцяло обновен, което ще осигури по-надеждна инфраструктура и по-сигурни условия за пътуване.

Ремонтът на съоръжението е на стойност 4,4 млн. лв. с ДДС. Срокът за изпълнение по договора е 18 месеца.

Ремонтират някои от най-натоварените трамвайни трасета в София

Започват ремонти по някои от най-натоварените трамвайни трасета в София, съобщават от Столична община. Планирана е рехабилитация на една от най-старите линии в града по бул. „Джеймс Баучер“. Там ще се обновява участъка от бул. „Черни връх“ до площад „Велчова завера“ с дължина около километър и 200 метра.

Предвижда се ремонт и на бул. „Мария Луиза“ в отсечката от ул. „Опълченска“ до ул. „Козлодуй“, както и основен ремонт на бул. „Христо Ботев“ – от бул. „Прага“ до бул. „Сливница“, който ще се изпълнява заедно с обновяването на трамвайното трасе.

Разработен е проект за продължение на бул. „Копенхаген“ от „Самоковско шосе“ до бул. „Александър Малинов“. Ремонтни дейности текат и на трамвайните линии по бул. „Янко Сакъзов“ в участъка от ул. „Кракра“ до бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“.

Пловдив в Топ 50 на най-задръстените градове в света

0

Жителите му са прекарали 118 часа в трафика през 2024 година

Пловдив е на 49-то място по общ индекс на задръствания в света и на 17-то в Европа. Това показват данните от годишния трафик индекс на TomTom, чрез които се оценяват градовете по света според тяхното средно време за пътуване и степен на задръствания.

В класацията, която обхваща 500 световни града, София е на 125 в света, Бургас на 174-от място, а Варна е 183-та .

Според показателите всеки шофьор в града под тепетата е изгубил 118 часа годишно в задръствания, от които 93 часа в час пик. Данните са на база разстоянието и времето, което изминава едно превозно средство в час пик и извън него. По този показател Пловдив е на 56-то място в света.

В Европа най-много в задръствания са прекарали в Дъблин – 191 часа, следвани от Букурещ, Брюксел, Атина и Лондон.

Перник с ново улично осветление

С ново улично осветление са шест пернишки квартала и три села в общината, съобщи зам.-кметът Стефан Кръстев.

Подменени са общо 4 082 осветителни тела в кварталите „Църква“, „Калкас“, „Могиличе“, „Ралица“, „Марина бара“ и „Бела вода“ и в селата Студена, Кралев дол и Рударци.

Внедрена е и съвременна система за управление и мониторинг на уличното осветление, която осигурява включване и изключване на осветителите по предварително зададен график, както и дистанционно управление на касетите. Софтуерът осигурява визуализация на потреблението на енергия.

Сред предимствата на новата система е осигуряването на предупреждения за повишена консумация и други проблеми като нерегламентирани включвания и кражби на електроенергия.

С подмяната на старите амортизирани лампи с нови намаляват разходите за електроенергия, а самите населени места са по-добре осветени, което създава по-сигурна и надеждна среда за техните жители.

Рязко скачат важни пътни такси

0

Междуградският транспорт също ще е засегнат

От 30 до 130% скок на тол таксите за тежкотоварните автомобили е планирало от 1 март Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Ведомството е публикувало за обсъждане новата тарифа за изминат километър по платените пътища в страната.

Поскъпването е заради въвеждането на допълнителна компонента в тол таксите – въглеродни емисии. Досега цената отразяваше само разходите по поддържането на инфраструктурата. България обаче трябва да транспонира евродиректива от 2022 г., която задължава въвеждането и на CO₂ компонента, както и други два компонента, свързани с шумовото замърсяване и замърсяване на въздуха от задръствания.

Според новата тарифа за камиони и автобуси до 12 тона въглеродната компонента е 4 евроцента на изминат километър на магистрала, а за превозните средства над 12 тона тя варира от 5 до 7 евроцента на километър.

На този етап другите два компонента в тол таксата – за шумово замърсяване и замърсяване на въздуха, са с нулеви стойности.

В същото време остава диференциацията според еко-категорията на превозното средство. Например за камиони до 12 тона с Евро 6 общата такса за изминат километър по магистрала ще нарасне до 8 евроцента при сегашни 6 евроцента, т.е. увеличение от около 30%. За старите и по-замърсяващи тежкотоварни автомобили поскъпването е по-голямо. За камиони с Евро 1 до 4 таксата за движение по магистрала се предвижда да нарасне до 11-12 евроцента за км при сегашни 7-8 евроцента, което е увеличение с около 50%.

За автобусите увеличението е още по-голямо. В момента автобусите с висок екостандарт Евро 6 и 5 плащат 3 евро за км на магистрала. Предвижда се от 1 март тази такса да стане 6 евроцента за Евро 6 и 7 евроцента за Евро 5, като последното е ръст от 130%.

Целта на евродирективата е чрез икономически стимули да се насърчи използването на по-екологични превозни средства, без да се въвеждат административни забрани или ограничения, се казва в мотивите. Подчертава се, че в редица европейски държави тези механизми вече са въведени.

МРРБ подчертава, че с новата тарифа старите и най-замърсяващите тежкотоварни автомобили ще бъдат таксувани 50% по-скъпо от тези с Евро 6/EEV и с 30% по-скъпо от превозните средства, отговарящи на стандарт Евро 5.

Повишената тарифа за тол-таксите, които държавата събира за движението на превозните средства над 3.5 т, ще увеличи разходите на превоз на стоките, а оттам и крайните им цени. Очаква се и поскъпване на автобусните билети за междуградските превози.