22 C
Пловдив
вторник, септември 17, 2024

Укрепват свлачището на пътя Севлиево – Велико Търново

Стартира укрепването на свлачището при 84-ти км на първокласния път I-4 Микре – Севлиево – Велико Търново и откоса от южната му страна, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“. Проектът се финансира от Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г., чрез Кохезионния фонд на Европейския съюз и националния бюджет.

С изпълнението на проекта ще се спре разрушителното действие на свлачищния процес, възникнал от дестабилизиране на откоса поради високото ниво на река Росица, както и от водонасищане на насипа от лошото отводняване на пътя. Ще се възстанови настилката като се създадат необходимите условия за безопасно преминаване на моторните превозни средства.

Предвидено е на обекта да бъдат изпълнени геозащитни строително-монтажни работи чрез изграждането на две силови укрепителни пилотни системи. Отводняването ще се осъществява посредством надлъжния и напречния наклон на пътя, както и чрез нови окопи, подокопни дренажи и контролно-ревизионни шахти, които ще отвеждат повърхностните и дренираните от пътния насип води извън компрометирания участък.

При изпълнение на ремонтно-възстановителните работи ще бъде въведена временна организация за движение на автомобилите при осигуряване на пътно платно с ширина около 6 м. Необходимо е шофьорите да карат внимателно, да спазват стриктно поставената пътна сигнализация и ограничението на скоростта до 70 км/ч.

Срокът за завършване на строителните работи по договор е 6 месеца.

Изпълнител на обекта е ДЗЗД „СЕЛВИОВО 2020“, в което участват: „ПСТ Груп“ ЕАД и „ПСТ София“ ЕООД. Договорът им е на стойност 2 762 698.50 лв. с ДДС. Строителният надзор е възложен на „СНИК“ ЕООД – 79 560 лв. с ДДС. Авторският надзор ще бъде осъществен от ДЗЗД „Геотехника-Пътпроект 2000“. Техният договор е за 2 400 лв. с ДДС.

Обектът се реализира по проект „Превенция и противодействие на свлачищните процеси по републиканска пътна мрежа – Фаза 2“ по ОП „Околна среда“ 2014-2020 г., по който ще бъдат възстановени общо 5 обекта. Общата стойност на проекта е 17 815 006,80 лв. с ДДС. Финансирането от Кохезионния фонд е 15 142 755,78 лв. с ДДС, а националното съфинансиране е 2 672 251,02 лв. с ДДС.

Related Articles

На тезгяха: ЧСИ продава фабрика за кроасани за над 1,5 млн. лв до Пловдив

Частен съдебен изпълнител пусна за продажба производствена фабрика за кроасани в село Скутаре край Пловдив. Базата е пусната в експлоатация през 2015 г., но...

Община Шумен възстановява минералния извор в Мараш

В шуменското село Мараш продължава пробното водочерпене от лековития минерален извор, съобщиха от местната администрация. Комплексът е изоставен от над 3 десетилетия. През годините...

Започна ремонт на Пожарната в Царево

- Реклама -spot_img

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ