11 C
Пловдив
неделя, април 20, 2025

УАСГ и училищата по архитектура, строителство и геодезия с общ образователен клъстер

УАСГ и средните училища по архитектура, строителство и геодезия с идея за учредяване на образователно сдружение. Началото бе поставено на работна среща на ректорското ръководство на университета с директори и заместник-директори на средните професионални училища в страната. А целта на бъдещия образователен клъстер е да бъде в помощ в процеса на обучение на средни и висши кадри за отрасъл „Строителство“.

В срещата, открита от ректора на УАСГ проф. д-р инж. Иван Марков, участваха зам.-ректорите на университета; председателят на УС на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП) инж. Марин Гергов; инж. Златка Иванова, старши експерт в дирекция „Професионално образование и обучение“ към МОН, както и директори и зам.-директори на професионалните училища по архитектура, строителство и геодезия от София, Пловдив, Пазарджик, Варна, Бургас, Стара Загора, Велико Търново, Перник, Ямбол, Сливен и Хасково.

УАСГ вече предоставя достъп на учениците от СГСАГ „Христо Ботев“ до библиотеката си и до специализираните си лаборатории, където се провеждат часове на учениците по редица дисциплини. В рамките на новосъздадения клъстер ще се осигури и онлайн достъп до библиотечния фонд на университета за учениците от други градове, съобщават от университета.

Ще се работи в посока обучение на учениците по набиращото популярност строително информационно моделиране (СИМ).

Именно то е и в основата на дългоочакваното дигитализиране на услугите в строителния сектор. По предложение на ръководителите на училищата преподавателите от УАСГ периодично могат да изнасят лекции пред учениците, по време на които средношколците да бъдат запознавани с новите технологии в различни сектори на строителството, както и със знакови строителни обекти, реализирани у нас и в чужбина.

В рамките на клъстера ще се обсъждат и задания за дипломните работи на завършващите ученици и ще се разпространяват резултатите от вече готовите дипломни работи.

Университетските преподаватели ще вземат участие в изготвянето на специализираната учебна документация на професионалните гимназии, включително на учебни програми по определени технически дисциплини. Предвиждат се дейности за повишаване на квалификацията на учителите по специалните дисциплини, най-вече в посока въведените нови технологии в бранша.

Related Articles

Подготвят II етап от обновяването на центъра в Асеновград

След основните ремонти на площада и централната зона на Асеновград през 2023-а година, сега започва вторият етап от ремонта на центъра. Той обхваща терен...

Община Пловдив предлага нов модел за разрешителните за строеж

Община Пловдив предлага нов начин за определяне цените на процедурите за одобряване и съгласуване на инвестиционни проекти. Идеята е тя да бъде 1,5% от...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ