Сградата на район „Витоша“ ще бъде първата с фотоволтаична централа в София

Фотоволтаична централа ще бъде инсталирана на покрива на сградата на Столична община – район „Витоша“. По оценка на експертния екип, тя ще бъде с мощност 17,3 kWp, като произведената електроенергия ще се използва само за собствено потребление. По думите на зам.-кмета инж. Красимир Джамбазов, това е стъпка не само към екологичен преход, а и към намаляване на разходите на общината

Няколко са основни ползи от инсталирането на съоръжението върху покрива на сградата, обясняват от администрацията. На първо място, ще бъде гарантирана надеждността на захранването на самата сграда, което от своя страна ще допринесе за енергийната сигурност и ще оптимизира услугите, предоставяни от Общината.

На второ място, чрез чиста и възобновяема слънчева енергия, ще се допринесе за намаляването на въглеродния отпечатък.

На трето място, според инж. Красимир Джамбазов, изчисленията показват, че финансовите ползи също ще бъдат налице, тъй като спестяванията от сметките за електроенергия ще надхвърлят трикратно инвестицията във фотоволтаичната централа в средносрочен и дългосрочен план.

Related Articles

Нов приключенски парк за деца отвори врати в Кюстендил

Кметът на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов и кметът на община Крива Паланка Сашко Митовски официално откриха новоизградения Общински приключенски парк за деца –...

Фотоволтаици ще захранват сгради за социални услуги в Габрово

Инсталации за производство на електроенергия от възобновяеми източници са изградени в две от сградите за социални услуги в града. Фотоволтаичните електроцентрали са с мощност...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ