Р-н „Оборище“: Чертаят стратегия за опазване на сградния фонд на стара София

Кметът на район „Оборище“ е обсъдил с главния архитект на столицата възможностите за опазване на сградния фонд на стара София, информират от районната администрация. „Високото строителство би довело до пренаселване и обезличаване на малкото останали „острови“ от стара София – съдба, сполетяла други квартали на столицата“, казва кметът на район „Оборище“ Георги Кузмов.

“Инфраструктурата на стария квартал не би могла да поеме високо застрояване – нито социално, нито комуникационно. Няма възможност за изграждане на зелени пространства, на паркове, на детски градини. Не може да се строят и организират паркоместа – нито на повърхността, нито под земята, тъй като отдолу се намират пластовете на стара Сердика. Затова е важно да се направи това ограничение, ако наистина държим да опазим стара София“, казва още районният кмет.

Междувременно млади архитекти, завършващи френския курс „Архитектурно наследство“ на „Ecol de Chaillot“, са направили строително заснемане на знаковите сгради на ул. “Искър” 18 и ул. “Сердика”34 , както и на читалище “Алеко Константинов”, като това е първа стъпка към реставрация.

Related Articles

България представи в Анкара възможностите си за СПА и здравен туризъм

Зам.-министърът на туризма проф. Мариела Модева представи България като водеща СПА и здравна дестинация на форум в Анкара, посветен на инициативата „БГ ЛЯТО" и...

Арт: „Музика и рози“ посрещат на входа на Казанлък

Зелена арт инсталация "Музика и рози" посреща жители и гости на новото кръгово кръстовище на западния вход на Казанлък. Проектът е на Лора Гидимаркова...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ