Р-н „Оборище“: Чертаят стратегия за опазване на сградния фонд на стара София

Кметът на район „Оборище“ е обсъдил с главния архитект на столицата възможностите за опазване на сградния фонд на стара София, информират от районната администрация. „Високото строителство би довело до пренаселване и обезличаване на малкото останали „острови“ от стара София – съдба, сполетяла други квартали на столицата“, казва кметът на район „Оборище“ Георги Кузмов.

“Инфраструктурата на стария квартал не би могла да поеме високо застрояване – нито социално, нито комуникационно. Няма възможност за изграждане на зелени пространства, на паркове, на детски градини. Не може да се строят и организират паркоместа – нито на повърхността, нито под земята, тъй като отдолу се намират пластовете на стара Сердика. Затова е важно да се направи това ограничение, ако наистина държим да опазим стара София“, казва още районният кмет.

Междувременно млади архитекти, завършващи френския курс „Архитектурно наследство“ на „Ecol de Chaillot“, са направили строително заснемане на знаковите сгради на ул. “Искър” 18 и ул. “Сердика”34 , както и на читалище “Алеко Константинов”, като това е първа стъпка към реставрация.

Related Articles

Нов приключенски парк за деца отвори врати в Кюстендил

Кметът на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов и кметът на община Крива Паланка Сашко Митовски официално откриха новоизградения Общински приключенски парк за деца –...

Внедряват мерки за енергийна ефективност в 4 столични читалища

Столичната община изпълнява проекти за обновяване на четири читалища, в които се внедряват мерки за енергийна ефективност. Сградите се намират в районите „Триадица“, „Красна...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ