28 C
Пловдив
понеделник, юни 16, 2025

Проект nZEB Ready – ключ за преодоляване на недостига на кадри в строителството

Строителният сектор в България е изправен пред сериозен недостиг на квалифицирани кадри, което затруднява не само изпълнението на съвременните изисквания за почти нулевоенергийни сгради (ПНЕС), но и създаването на допълнителна стойност на строителната продукция с оглед повишаващите се изисквания на пазара.

ПРОБЛЕМИ В СТРОИТЕЛНИЯ СЕКТОР

Според данни на КСБ, цитирани в наскоро публикуваната от проект BUILD UP Skills Bulgaria 2030 Пътна карта за повишаване на квалификацията и уменията в строителството, България има нужда от над 50 000 строителни работници, а над 80% от работещите в сектора се нуждаят от допълнителна квалификация, за да отговорят на тези стандарти. Решението на този проблем се състои не само в увеличаване на броя на служителите, но и в подобряване на тяхната ефективност чрез въвеждане на иновации и интегриране на нови технологии. Очевидно е, че това може да се случи само и единствено при наличието на подготвени кадри, но за съжаление, за разлика от повечето европейски държави, в България все още липсва единна система за продължаващо професионално развитие в строителството. Проектът nZEB Ready предлага едно от възможните решения на този проблем – чрез специално разработени програми за обучение, които осигуряват реално приложими умения за въвеждане на решения за устойчива енергия в строителната практика.

СВЪРЗВАНЕ НА СТРАТЕГИИТЕ

Проектът BUILD UP Skills Bulgaria 2030, реализиран в рамките на програма LIFE на ЕС, изготви Национална пътна карта за повишаване на квалификацията и уменията в строителството. Тя очертава нуждата от нови образователни стандарти и допълнителни възможности за учене през целия живот. В същото време nZEB Ready, с фокус върху разработването на учебни материали, курсове и схеми за обучение, създаде солидна основа, която лесно може да бъде интегрирана в националната квалификационна система. Проектът предлага 13 схеми за обучение, включващи както базови, така и специализирани теми, обхващащи професионалисти с различни квалификационни равнища. Така двата проекта се допълват, осигурявайки нужната подкрепа за преминаването към устойчиво строителство.

ДОСТЪПНИ УЧЕБНИ МАТЕРИАЛИ

Едно от най-големите постижения на nZEB Ready е разработването на пълна документация за обучителни схеми, които могат да се използват безплатно от националните образователни институции. Това включва модули за изучаване на важни иновативни аспекти като топлинни мостове, въздушна плътност, използване на възобновяеми енергийни източници и механични вентилационни системи с рекуперация (оползотворяване на отпадната топлина). Тъй като са изградени от ясно дефинирани резултати от учебния процес (единици резултати от учене), материалите предлагат гъвкави възможности за адаптация – те могат да се интегрират както в системата за професионално образование, така и в курсове за продължаващо професионално развитие. Осигуряването на достъп до тези ресурси е важна стъпка към преодоляване на ограниченията, които често възпрепятстват качественото обучение в строителния сектор. Насочени към различни професионални групи и дейности в строителството,13-те разработени теми включват:

Програми за проектиране и сертифициране:

– Биоклиматично проектиране (Модул 1)

– Системи за слънчево засенчване (Модул 2)

– Възобновяеми енергийни източници (Модул 3)

– Оценка на въздушната плътност (Модул 4)

– Механична вентилация с топлинна рекуперация (Модул 5)

– Изчисление на термомостове (Модул 6)

Програми за изпълнение и експлоатация:

– Умения за инженери при изпълнение на проекти за ПНЕС (Модул 7)

– Механични, електрически и ВиК системи за ПНЕС (Модул 8)

Програма за обществени власти:

Практически измерения на концепцията за ПНЕС (Модул 9)

Програми за специфично тестване и оценка:

– Тестване за въздухоплътност (Модул 10)

– Оценка на термомостове (Модул 11)

Програми за работници с базова квалификация:

– Общи умения за строителство на ПНЕС (Модул 12)

– Общи умения за механични и електрически инсталации в ПНЕС (Модул 13)

ПИЛОТНИ ОБУЧЕНИЯ И ИНТЕГРИРАНЕ В ОБРАЗОВАТЕЛНАТА СИСТЕМА

В рамките на проект nZEB Ready, 13-те обучителни схеми бяха тествани в 96 проведени курса в петте включени държави – България, Хърватия, Румъния, Полша и Португалия. В България чрез сътрудничеството между ЕнЕфект и BAU Academy бяха проведени 10 специализирани обучения с повече от 400 участници, покриващи практически всички ключови теми като съвременни подходи към проектирането, изчисление на топлинни мостове, въздухоплътност, системи за възобновяема енергия и механична вентилация с топлинна рекуперация. Заедно с това учебните материали на nZEB Ready бяха използвани в курсовете за енергийни одитори в Технически университет – Габрово, осигурявайки тяхното устойчиво приложение. Не бяха пропуснати и местните власти, отговорни за залагането на подходящи критерии в обществените поръчки и контрола на качеството – материалите бяха интегрирани в тридневните обучения, реализирани от ЕнЕфект и Българското училище за политика „Димитър Паница“. Общият брой на проведените тестови курсове е 23, като те са посетени – присъствено или онлайн – от 935 строителни професионалисти.

УЧЕНЕ ПРЕЗ ЦЕЛИЯ ЖИВОТ

Въпреки успеха на пилотната фаза остава необходимостта от въвеждане на система за продължаващо професионално развитие в строителния сектор. Такава система би позволила на работещите специалисти да актуализират своите знания и да интегрират иновации в ежедневната си работа, като защитава интересите както на работещите, така и на работодателите. България изостава в това отношение, но успехите на проекти като BUILD UP Skills и nZEB Ready могат да послужат като основа за изграждане на подобна рамка, която вече е детайлно описана в Пътна карта за повишаване на знанията и уменията в строителството. За да е успешна такава система обаче, е необходимо тя да бъде приета от всички – браншови камари, професионални асоциации, доставчици на обучителни услуги, образователни институции и административни органи в системата на МОН, а най-вече – от строителните фирми и работещите в тях. За това е необходима много работа и убеждаване, а за съжаление наскоро създаденият от МОН Секторен съвет в строителството, организиран с цел преработване на общите квалификационни изисквания, не е натоварен с тези функции. Не изглежда невъзможно обаче този дефицит да бъде преодолян.

СЛЕДВАЩИ СТЪПКИ

Проектите nZEB Ready и BUILD UP Skills Bulgaria 2030 демонстрират как стратегическото сътрудничество и съвместните усилия на образователни институции, строителни фирми и публични органи могат да трансформират строителния сектор, осигурявайки едновременно по-добра подготовка на кадрите и устойчив ръст на сектора. Необходими са обаче още усилия, най-вече за привличане на млади специалисти и за налагане на практики за продължаващо обучение на вече заетите в сектора, с атрактивни, достъпни и кратки форми на обучение, които имат практическо приложение на строителния обект. Така с помощта на новия проект DiVIRTUE материалите на nZEB Ready вече се преработват за приложение във виртуална реалност, като отново ще бъдат достъпни за всички образователни институции, които имат нагласата, че са част от решението, а не от проблема.

Related Articles

Договори за енергийно обновяване на многофамилни жилища за над 177 млн. лв. са сключени по ПРР

„Управляващият орган на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. успя да навакса забавянето и да ускори обявяването на процедурите за кандидатстване по програмата. Вече...

От 16 юни: Отварят „Петрохан“ за тирове

От понеделник, 16 юни, пускат тировете през "Петрохан". Тежкотоварният трафик ще преминава еднопосочно от Монтана за София в определени часове. От КАТ правят организация...
spot_img

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ