През ноември: Започва работа по тунелите на метрото през „Слатина”

През ноември тунелопробивна машина ще започне да изгражда тунелите за новия участък на метрото през „Слатина”. Това съобщават на страницата си от „Метрополитен“. Превозването на едрогабаритните елементи на тунелопробивната машина до стартовата ѝ шахта под локалното платно на бул. „Цариградско шосе” срещу УМБАЛ „Св.Анна” е започнало на 2 срещу 3 октомври. В площадката на стартовата шахта отделните елементи и възли на машината ще бъдат сглобени в рамките на 45 дни. Плановете са през втората половина на ноември да започне изграждането на тунела в посока към метростанцията до зала „Арена София” и София Тех парк, добавят от компанията.

Машината тежи 1600 тона, дълга е около 86 метра, а главата ѝ е 9,4 метра в диаметър. Това е приблизително ширината на тунела, в който ще се движат метровлаковете. Разчетите са машината да работи денонощно, за да постига среден напредък по около 9-10 метра на ден в зависимост от условията. Строителството на тунела трябва да приключи до началото на 2026 г., а цялата отсечка да бъде пусната в експлоатация през 2027 г. Това ще даде възможност на 75 хиляди столичани да се придвижват по-удобно и бързо. До стартовата площадка ще бъде построена крайната от 6-те станции на разширението на третия метродиаметър. Трасето от 6 км ще минава покрай Военна академия и през кварталите „Гео Милев“ и „Слатина“ ще стига до бул. „Цариградско шосе“ и Окръжна болница. До станцията ще бъде изграден линеен изтеглител и буферен паркинг за около 250 коли.

Related Articles

Достъпност: Поставиха стълба и парапети към Караджов камък

Нова метална стълба улеснява изкачването на туристи до Караджов камък. Популярната местност край Асеновград привлича туристи, които преодоляват редица неудобства на района, за да...

В Тополовград: Откриха ново място за отдих и срещи

Тополовград вече има ново любимо място за отдих и срещи. Това е новият градски парк, който бе открит преди дни. Той съчетава красиво оформена...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ