Пътна карта за възстановяването на лифтовете на Витоша представи кметът на София Васил Терзиев. Тя се състои от пет стъпки: проект и осигуряване на финансиране, анализ на законодателната рамка, актуализиране на Плана за управление на Витоша, приемане на устройствени планове и реализиране на инвестицията.
Според Васил Терзиев възстановяването на Симеоновския, Драгалевския и Княжевския лифт зависи от множество субекти, освен от Столичната община.
Сред тях – собственикът на лифтовете Витоша ски АД – той трябва да изготви идеен проект за възстановяване на съоръженията си и да осигури финансиране за инвестицията, да се обясни каква ще бъде технологията, капацитетът на лифтовете, как ще изглеждат лифтовите станции.
След това собственикът трябва да внесе този проект за издаване на разрешителни и да има и източник на финансиране за реализирането на този проект.
По повод законодателната рамка, кметът на София допълва, че ако идейният проект предвижда задължително поставяне на стълбове на нови места, различни от съществуващите, трябва да се анализира Законът за горите по отношение на лифтовете в Природен парк „Витоша“.
Тук отговорните страни са Министерството на земеделието и храните и подопечната му Изпълнителна агенция по горите, както и парламентарната Комисия по земеделието, храните и горите, която е водеща по Закона за горите, обяснява Васил Терзиев.
Третата необходима стъпка е планът за управление на Природен парк „Витоша“ да бъде актуализиран.
В новия план е необходимо да залегне разрешение не просто за реконструкция на съществуващите лифтове, но и за възможността те да имат нов, по-голям капацитет. Трябва да се разреши и промяна на конфигурацията на съществуващите лифтови станции – така че те да могат да събират новите, по-модерни и вероятно по-обемни кабинки или седалки, допълва кметът.
На четвърто място, възстановяването на лифтовете изисква градоустройствено обезпечение в урбанизираните територии – тоест трябва да има приети подробни устройствени планове, които осигуряват безпроблемното преминаване на лифтовете над и покрай чуждите имоти – най-вече в кв. „Симеоново“.
За изграждането на нова начална станция на Симеоновския лифт на Околовръстния път, заедно с интермодален хъб, свързващ автобуси, трамваи, автомобили и метро с лифта, също е необходимо да бъде приет нов ПУП, допълва Терзиев.
След като целият този път бъде извървян, остава собственикът на лифтовете да изпълни изискванията за получаване на всички финални разрешения от компетентните органи, вкл. преценка за въздействие върху околната среда от РИОСВ и да пристъпи към доставка и монтаж на новите лифтове. След като дейностите по реконструкцията на лифтовете бъдат финансирани и завършени, новите съоръжения трябва да получат разрешение за ползване от Дирекция „Национален строителен контрол“ (ДНСК).