Превръщат Графичната база в Бургас в Културно-образователен център с музей

Графичната база в Бургас ще се превърне в Културно-образователен център и музей. Това ще се случи благодарение на проект, за който Националната художествена академия – филиал Бургас спечели финансиране. В рамките на проекта се предвижда да се направи цялостен ремонт на сградата. Ще се извърши подмяна на покрива и канализацията, както и ремонт на електрозахранването, за да функционират съоръженията в Графичната база. Ще се обособят и различни функционални помещения.

Новият културно-образователен център ще покрива нуждите на студентите, преподавателите и кандидат-студентите в НХА, както и на членовете на Дружеството на художниците в Бургас. Центърът ще работи активно с Общината и ще дава възможност на чуждестранни автори и изявени творци да провеждат обучения и да осъществяват художествени проекти.

Концепцията на Националната художествена академия – филиал Бургас е разработена в партньорство с Областна дирекция „Култура и туризъм“ Одрин, Република Турция.

Тя е с наименование „Туризмът чрез култура – наше общо бъдеще“ и ще се финансира по първата покана от Териториалната стратегия на Програма ИНТЕРРЕГ VІ-А ИПП България – Турция 2021-2027.

Основната цел на проекта е възстановяване и запазване на културните постижения на творци, художници и скулптори за популяризиране на специфичния духовен климат на региона, възпитаване на желание и високи критерии за творческа изява сред младите хора, за устойчиво развитие на трансграничния туристически потенциал.

Related Articles

Достъпност: Поставиха стълба и парапети към Караджов камък

Нова метална стълба улеснява изкачването на туристи до Караджов камък. Популярната местност край Асеновград привлича туристи, които преодоляват редица неудобства на района, за да...

12 тона опасни отпадъци предадоха софиянци за 5 месеца

Над 12 тона опасни отпадъци са събрани на територията на Столичната община през първите 5 месеца на 2026 г. Те са предадени от гражданите...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ