Правят панорамна площадка на Копитото

Ще разкрива една от най-красивите гледки към София

Столичната община и министерството на земеделието започват съвместна работа по подобряване на условията за пешеходен туризъм и отдих на територията на природен парк „Витоша“. Кметът на София Васил Терзиев и министърът на земеделието и храните Иван Христанов подписаха меморандум за дългосрочно сътрудничество по проекти за обновяване на туристическата инфраструктура и споделените пространства в планината.

Един от проектите е изграждане на панорамна площадка в местността „Копитото“. Тя е проектирана от експертите на Дирекция Природен парк „Витоша“, а Столична община ще поеме финансирането и реализацията. Пространството ще предложи нови възможности за почивка и ще разкрива една от най-красивите гледки към столицата.

Меморандумът очертава още няколко приоритета за подобряване на пешеходната достъпност и образователната среда на територията на Витоша:

„Пътеки на гражданите“ – програма, чрез която се възстановяват пешеходните маршрути. Тя включва ремонт на дървените мостчета и парапети, обновяване на заслоните и връщане към живот на планинските чешми.

Природата като класна стая: базата „Бели брези“ ще се превърне в жив център за образование. Целта е децата на София да откриват магията на планината чрез приключения и учене на открито.

Related Articles

АПИ с ремонти на третокласни пътища и участъци от АМ“Тракия“

Агенция „Пътна инфраструктура“ започва основен ремонт на близо 29 километра третокласни пътища в област Добрич. Паралелно с това се въвеждат временни промени в организацията...

На 24 и 25 юни: „Кметовете говорят“ в Габрово

За пета поредна година Габрово е домакин на дискусионния форум „Кметовете говорят“, който се провежда на 24 и 25 юни 2026 г. Събитието е...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ