Париж разширява градската система за охлаждане с вода от Сена

Властите в Париж планират да разширят градската система за охлаждане, която използва вода от река Сена. Това е в отговор на растящото търсене на климатици и опит за ограничаване на въглеродните емисии, предаде Ройтерс.

Най-голямата система за охлаждане в Европа обслужва обекти в целия град, включително сгради, които ще бъдат използвани по време на Олимпийските игри в Париж догодина. Тя черпи вода от река Сена за охлаждащи станции. Те изпомпват вече охладената вода през подземни тръби към сгради, в които системата замества традиционните климатични инсталации.

Плановете са системата да бъде разширена в южните части на града, както и да започне да се внедрява в болници, детски градини и домове за възрастни. Целта е обхватът на мрежата да бъде утроен до 2042 година.

Както в повечето градове в Европа, през последните години летата в Париж са изключително горещи, като през юли миналата година температурите достигнаха до 43 градуса по Целзий. Освен щадяща за природата подземната система за охлаждане пести и средства на собствениците на бизнес, административни и търговски обекти, които плащат по-малко за електроенергия.

Related Articles

До 12 юни: Общините могат да кандидатстват за „Европейски столици на туризма 2027“

До 12 юни общините могат да кандидатстват за „Европейски столици на туризма 2027“. Новото издание на форума се организира от Генерална дирекция „Мобилност и...

София ще има над 50 000 нови квадратни метра тротоари

Столичната община е възложила изпълнение на нови около 50 000 кв. м тротоари. Те са в различни райони и ще бъдат обновени тази пролет...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ