22 C
Пловдив
вторник, септември 17, 2024

Панагюрското златно съкровище гостува у дома

През август, до 10 септември жители и гости на град Панагюрище ще могат отново да видят оригинала на най-известното тракийско съкровище – Панагюрското, злато, информират от Историческия музей в града. Последното му завръщане беше през ноември миналата година. Деветте съда от тракийския ювелирен сервиз ще заемат подобаващото си място в зала трезор в Историческия музей в Панагюрище.

Панагюрското съкровище е открито на 8 декември 1949 г. на два километра от града от Павел, Михаил и Петко Дейкови. То се състои се от девет предмета с общо тегло малко над 6 кг – ритони, кани-ритони, амфора и една фиала, изработени от чисто масивно злато с чистота 23 карата. Датирано е от края на ІV и началото на ІІІ в. пр. н. е. Смята се, че е принадлежало на владетел на одрисите и е използван при извършването на ритуални действия и религиозни тайнства.

Съдовете са с различни изображения на редица древногръцки божества и герои – Хера, Атина, Афродита, Аполон, Артемида, Дионис, Силен, Нике, Херакъл, Тезей, Парис. Има изображения на крилати сфинксове и амазонки, а четири от ритоните са оформени като животни. Фиалата от съкровището е с украса от африкански глави, припомнят от музея.

Миналата година Панагюрското златно съкровище прекара лятото в Британския музей. От 4 май до 13 август то бе един от централните експонати в изложбата „Лукс и власт: От Персия до Гърция“. Гостувало е също в Рим, Париж, Мюнхен, САЩ, Япония, Швеция и други .

Related Articles

На тезгяха: ЧСИ продава фабрика за кроасани за над 1,5 млн. лв до Пловдив

Частен съдебен изпълнител пусна за продажба производствена фабрика за кроасани в село Скутаре край Пловдив. Базата е пусната в експлоатация през 2015 г., но...

С над 463 млн. лв. ще бъдат санирани административни, културни и спортни сгради

Над 463 млн. лв. ще бъдат инвестирани в енергийно обновяване на обществени сгради за административно обслужване, култура и спорт по Националния план за възстановяване...
- Реклама -spot_img

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ