12 C
Пловдив
четвъртък, март 27, 2025

Пазар: Новото строителство е силно предпочитано от купувачите на имоти

90% от сделките в София са за новопостроени жилища

Сделките с имоти през първото полугодие на 2024 г. са 98 178 според статистиката на Агенцията по вписванията. Сравнено с първите 6 месеца на 2023 г., се забелязва много малък спад в броя сделки, като тогава те са били 98 832. Основната причина за това е не липсата на интерес, а ограниченото предлагане на жилищни имоти.

Това е и основният двигател за продължаващия ръст в цените на имотите, анализират от pariteni. В София по данни на Bulgarian Properties средната цена на база сключени сделки достига 1700 евро/кв. м – с близо 12 на сто покачване спрямо година по-рано.

През последните 10 години новите строежи доминират в покупко-продажбите на жилищни имоти. По данни на Националния статистически институт, всяка година от 2016 г. насам се регистрира ръст в новостроящите се и въведени в експлоатация сгради – от 2161 новопостроени жилищни сгради през 2016 до 5419 през 2023 г. Статистиката за първите две тримесечия на 2024 г. показва спад спрямо миналата година – 2065 през първото полугодие на тази година спрямо 2634 сгради през първите 6 месеца на миналата година.

„Нашите данни сочат, че 90 процента от сключените сделки в София са с ново строителство. Този процент не е особено променен през последните години, защото именно новото строителство дава на пазара така нужното предлагане и купувачите се насочват основно към него“, посочват от Bulgarian Properties.

Related Articles

АПИ обяви поръчка за строителство на третия участък от АМ „Русе – Велико Търново“

Агенция "Пътна инфраструктура" обяви обществена поръчка за избор на изпълнител за изготвяне на технически проект и строителство на третия участък от АМ "Русе -...

След тест: Трима кандидати продължават в конкурса за главен архитект на София

След първия етап от конкурса за главен архитект на София, който беше решаване на тест, трима кандидати продължават напред. Това са арх. Богдана Панайотова,...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ