22 C
Пловдив
вторник, септември 17, 2024

Пазар: Новото строителство е силно предпочитано от купувачите на имоти

90% от сделките в София са за новопостроени жилища

Сделките с имоти през първото полугодие на 2024 г. са 98 178 според статистиката на Агенцията по вписванията. Сравнено с първите 6 месеца на 2023 г., се забелязва много малък спад в броя сделки, като тогава те са били 98 832. Основната причина за това е не липсата на интерес, а ограниченото предлагане на жилищни имоти.

Това е и основният двигател за продължаващия ръст в цените на имотите, анализират от pariteni. В София по данни на Bulgarian Properties средната цена на база сключени сделки достига 1700 евро/кв. м – с близо 12 на сто покачване спрямо година по-рано.

През последните 10 години новите строежи доминират в покупко-продажбите на жилищни имоти. По данни на Националния статистически институт, всяка година от 2016 г. насам се регистрира ръст в новостроящите се и въведени в експлоатация сгради – от 2161 новопостроени жилищни сгради през 2016 до 5419 през 2023 г. Статистиката за първите две тримесечия на 2024 г. показва спад спрямо миналата година – 2065 през първото полугодие на тази година спрямо 2634 сгради през първите 6 месеца на миналата година.

„Нашите данни сочат, че 90 процента от сключените сделки в София са с ново строителство. Този процент не е особено променен през последните години, защото именно новото строителство дава на пазара така нужното предлагане и купувачите се насочват основно към него“, посочват от Bulgarian Properties.

Related Articles

Обещано: Строителството на яз. „Луда Яна“ приключва до края на годината

До края на годината трябва да приключи строителството на язовир „Луда Яна“ и пречиствателната станция за питейни води към него. Към настоящия момент активно...

Варна: Аварийно разчистват от опасни дървета площадки в детски градини и училища

Започна аварийно премахване на сухи и опасни клони на площадки в детски градини и училища във Варна, с цел гарантиране сигурността на децата, учителите...
- Реклама -spot_img

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ