Експерти от Научноизследователския сектор на Лесотехнически университет, ангажирани от Столична община, започнаха маркиране на опасните дървета в Борисовата градина. Дейностите са финална част от настоящата програма на общината за съхраняване, възстановяване и обновяване на горските насаждения в парка.
Ще бъдат маркирани дървета в два участъка. Първият е заключен между бул. „Симеоновско шосе“, бул. „Никола Й. Вапцаров“ и ул. „Атанас Дуков“. Вторият се намира в зоната между бул. „Никола Й. Вапцаров“, бул. „Симеоновско шосе“, ул. „Никола Габровски“, ул. „Апостол Карамитев“ и бул. „Г. М. Димитров“.
Дърветата, които подлежат на маркиране, обхващат ивица от 25 метра от двете страни на основните паркови алеи, където потенциално биха могли да представляват опасност за хората.
Ще бъдат набелязани и тези, които имат сухи и опасни, силно наклонени и надвиснали над пътеки и пътища клони – с цел оформяне на здрава и безопасна корона. Дървета, които ще се предвиждат за сеч, са загиващи или вече загинали растения, които създават предпоставка за инциденти, възникване на пожари или влошаване на санитарното състояние на насажденията.
С цел да бъде опазено биоразнообразието в парка, планът предвижда във вътрешната част на насажденията да бъдат оставени т. нар. „биотопни дървета“ – онези, в които гнездят птици или по друга причина са важни за екосистемата.
След маркирането на дървесната растителност ще бъде съставена междуведомствена комисия с представители от Столична община и Столичния общински съвет, от НПО, от Изпълнителната агенция по горите и Лесотехническия университет. Тяхната задача е да приемат маркировката, за да може по реда на закона и наредбите на общината да се продължи процесът по кастрене и отстраняване на опасните растения.
Борисовата градина е парк с особен характер, който съчетава в себе си хабитус на гора, затова управлението му включва дейности, които са типични при стопанисването на горски масив. Част от тях е изготвянето на т. нар. „инвентаризация и лесопаркова експертна оценка на растителността“, която се прави на всеки 10 години.