„Еърпорт Русе“ ООД, което оперира от началото на тази година летище Русе, внесе документи в Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ (ГД ГВА) за издаване на удостоверение за експлоатационна годност на гражданско летище съгласно Закона за гражданското въздухоплаване.
Подаването на документите е част от Генералния план на дружеството и е в продължение на инвестиционните намерения на „Еърпорт Русе“ за развитие на летището като гражданско такова, разширяване на възможностите и подобряване условията за извършване на авиационни услуги. Това ще даде възможност за излитане и кацане на самолети Airbus 320 и Boing 737, като е предвидено и изграждането на един или два хангара за техническо обслужване на самолетите.
През последните месеци бяха вложени значителни средства за модернизирането на летището. Изградена беше осветителната система на полосата за излитане и кацане, като летище Русе е първото в България с LED осветление със слънчеви батерии. Изградена беше и 9-километровата периметрова ограда, теренът е цялостно почистен, а сградата на пътническия терминал е обновена и съхранена. Монтирани са и два ветропоказателя, които отговарят на специални изисквания на Международната организация за гражданска авиация ICAO. Закупени са също стационарни и мобилни цистерни за гориво.
Припомняме, че в края на февруари т.г. след решение на Общинския съвет в Русе, гласувано с почти пълно единодушие, Общината сключи договор с „Еърпорт Русе“ ООД. Дружеството е със собственици Антони Търницов – експерт в сферата на българското въздухоплаване, който има опит и от работата си по концесионния анализ на Летище Русе от 2017 г., и Христо Крушарски, чийто бизнес е свързан със системи за извалявания и борба с градушките чрез самолетен способ. С привличането на инвеститора общинският бюджет се освободи и от годишната поддръжка на летището. За календарната 2022 г. размерът й достигна 91 хил. лв., като за поддръжката до сключването на договора се грижеше общинското предприятие „Паркстрой“.