На базата на направените анализи от взети проби от настилките на АМ „Хемус“, АМ „Тракия“ и АМ „Марица“ ще се търси отговор на въпроса – какви основни ремонти трябва да бъдат извършени в бъдеще на тези участъци, информират от Агенция „Пътна инфраструктура“. Резултатите от пробите ще покажат също и колко средства ще костват те на държавата. За обследваните участъци с обща дължина от 100 км в близките година-две по първоначални прогнозни оценки ще трябват около 500 млн. лева.
Участъкът от АМ „Хемус“ между Софийския околовръстен път и с. Яна, от който са взети проби от асфалта по искане на МВР, е безопасен, съобщиха от АПИ. Една от ядките е взета при 5-ти км от участъка. Тя е от цялостната конструкция на отсечката, в която влизат асфалтовите пластове и трошенокаменната настилка под тях. Пробите от общата конструкция на пътното тяло показват, че заради намаляването на общия размер на пътното тяло, времево е намален експлоатационният период на този участък, обясняват експерти от АПИ. От там подчертават обаче, че Агенция „Пътна инфраструктура“ не е спряла строителството на АМ „Хемус“.
Проверки се правят още на АМ „Тракия“ и „Марица“, както и на други участъци от републиканската пътна мрежа. Пробите от АМ „Марица“ показват, че положените асфалтови слоеве са в норма, но има проблем в пътната конструкция, където е леглото на асфалтовата настилка.