14 C
Пловдив
събота, ноември 9, 2024

Обявиха отличените в Конкурса за концепция за развитие на бившата сграда на БНБ в Пловдив“

42 предложения са постъпили в международния конкурс за концепция за развитие на бившата сграда на БНБ в Пловдив. Журито премира финално три предложения/проекта.

Предложение „Банков удар: Център за млади надежди в сферата на творческите индустрии“ на творчески колектив Нико Фасел, Ян Рудт – Германия.

Авторите предлагат бившата банкова сграда да се превърне в център за млади надежди в сферата на творческите индустрии – една жизнена творческа екосистема, обединяваща млади артисти от различни дисциплини – от визуални изкуства до театър, музика, литература и кино и др.

Архитектурното решение си поставя за цел да представи по нов и отворен начин класическата затворена фасада, като предлагат нестандартно решение за оформяне на отворено към прилежащото площадно пространство входно пространство, като запазват „историческата обвивка“ и реорганизират посетителския път из сградата.

Предложение „Музей на Пловдив: музейна експозиция за историята и духа на Пловдив“ на колектив: арх. А. Топалова, арх. М. Стоянова, арх. В. Стоянов, Ст. Шивачев и инж. И. Рабенхорст.

Предложението предвижда създаването на музейна експозиция за историята и духа на Пловдив с образователен център за деца и архив за архитектурно-градоустройственото развитие на града На първо ниво /партер/, в бившия централен банков салон, е предвидена представителната част на експозицията.

На второ ниво е разгърнат детски музеен център, в който най-младите посетители ще могат да възпроизвеждат и интерпретират обекти и елементи на културната градската идентичност.

На трето ниво е предвидена тематична експозиция „Духът на мястото“, която обхваща изявата като веществена документация за всеки раздел на духовната културна дейност, с осигуряване на пространство за тематични дискусии, презентации, срещи на посетители в т.ч. на ученици и студенти с творци.

В подпокривното пространство е оформен панорамен кафе-клуб за срещи и дискусии, а в сутерена са предвидени площи за документален архив, трезор за материални артефакти, администрация, кабинети и др.

Предложение „Трезор и съкровища: Филиал на Регионален археологически музей – Пловдив“, с автор Десислава Давидова.

Адаптацията на сградата за филиал на РАМ-Пловдив предвижда използването на трезорите в сутерена за фондохранилище както заради изключително добрия микроклимат, така и заради сигурността, която осигуряват.

На първия, партерен етаж, е предвидено кафене с детски кът, а пищният емблематичен банков салон е превърнат в зала за временни изложби. На второто ниво е предвидено място за библиотека с читалня, споделено работно пространство (т.нар. co-working space), реставрационни ателиета. На третото ниво, в старинната част на историческата сграда са обособени експозиционни площи.

Наградният фонд на конкурсната инициатива „Трезор за идеи“ на Община Пловдив е в общ размер – 14 100 лв., от които 9 100 лв. са осигурени от бюджета на Община Пловдив, а 5 000 лв. са дарение от „Холдинг КЦМ 2000“ АД.

След дискусия, журито взе решение да отличи с „Почетна грамота“ още три от постъпилите предложения, които по атрактивен начин предлагат алтернатива за бъдещото развитие на сградата. Отличените с „Почетна грамота“ са:

Предложение „Арт форум“ с автор Мирта Билос от Великобритания, Предложение „Имерсивен център за творческо развитие и дигитални изкуства“ с автор Михаил Огнянов, България и Предложение „Гръбнакът: културен ренесанс в Пловдив“ на колектив Цу Чин Хуанг, Ю Хсин Лий и Тинг Чен Ву от Тайван.

Related Articles

Браншът предупреди за риск от блокиране на инвестиционния процес в страната

Професионалните организации сезират премиера за излишни екопроцедури без аналог в европейската практика Координационният съвет на браншовите организации в архитектурно-строителния сектор ще сезира министър-председателя Димитър Главчев...

Велинград: СПА столицата на Балканите минава на воден режим

Велинград преминава на воден режим . Ограничението е от днес 4 ноември и ще продължи две седмици. Причината за безводието в града, наричан „СПА...
- Реклама -spot_img

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ