Община Кюстендил въвежда експериментално нова методика за формирането на таксата за битови отпадъци. Представители на бизнеса и юридически лица, председатели на сдружения на собствениците, управители на етажна собственост и граждани са провели дискусия по темата, съобщи БНР.
Засега категорично становище няма, но надделява позицията такса смет да се плаща индивидуално, на принципа „замърсителят плаща“. Така всеки ще плаща толкова, колкото отпадък изхвърля.
На няколко места в града вече са монтирани пилотни платформи. Раздават се чипове и карти четци на няколко десетки от битовите абонати в съответния квартал, които ще се включат в експеримента безплатно и доброволно.
На съществуващите съдове за смет тип „Бобър“ с вместимост 1,1 куб. метра, се монтира надстройка с чипове, които ще отчитат количеството пускан отпадък. В края на годината софтуерът ще калкулира сумата, която домакинството или фирмата трябва да заплати според обема на отделения битов отпадък.
„В България има инсталирани нови контейнери по системата „замърсителят плаща“. Никъде у нас обаче не се прилага кюстендилската практика – върху съществуващ контейнер да се монтира подобно отчитане“, коментират за БНР от кметския екип.