Стартира второ ниво на обучението по използване на ултразвуковия контрол в строителната индустрия, информират от Европейския цифров иновационен хъб (ЕЦИХ). То ще се проведе от 2 до 6 декември в учебния център на Института по механика на БАН
Обучението включва придобиване и надграждане на познанията относно ултразвуковия контрол в строителството и повишаване на квалификацията на специалисти за изпитване и последващ контрол на композитни материали за строителството, изградени от бетонна матрица. Строителните специалисти, преминали успешно курса, могат да се сертифицират в България по международен стандарт за ултразвуково изпитване в областта на строителството за ниво 2.
Изискването е участниците в обучението да имат най-малко средно техническо образование и поне 6 месеца професионален опит в прилагане на методи за безразрушително изпитване на строителни обекти и техни елементи.
Курсът е предназначен за технически експерти в общините, в строителни и в надзорни фирми, извършващи ултразвуково изпитване на елементи от сградния фонд и различни конструкции. Това могат да бъдат работещи в малки и средни предприятия в строителния сектор, в малки дружества със средна пазарна капитализация, както и в организации от публичния сектор (но за техните неикономически дейности).
Лектори в обучението са преподаватели в Института по механика на БАН.
Участниците ще разширят знанията си за физичните принципи за прилагане на метода, за данните и характеристиките на изпитваните продукти и конструкции, както и за прилагане на метода и технологиите за изпитване. Работа с техническите средства за изпитване – ултразвуков дефектоскоп, ултразвуков дебеломер и осезатели, както и запознаване с всички етапи на процеса, също са предвидени в рамките на обучението. Неговата финална част е усвояване на умения за оценка на съответствието на изпитвания композитен материал.