Цената на златото е индикатор за състоянието на икономиката. „Колкото по-висока е цената на златото, топлкова по-нездрава е икономиката“, смятат експерти.
Според финансови анализатори това е и индикатор за забавянето на икономиките, което пък може да доведе до намаление на лихвените проценти до края на годината. Очакванията са, че благородният метал ще продължи да поскъпва. Според други експерти цената на златото не се покачва, а валутата, в която ние го оценяваме, се обезценява.
„Защото се печата все повече необезпечена валута. Тоест създава се постоянно нов дълг, което всъщност е инфлацията. Златото като антипод на инфлацията е барометър на това колко много нова инфлация, нова необезпечена валута има в икономиката“, сподели пред БНТ Макс Баклаян – изпълнителен директор на компания за инвестиционно злато. През първото тримесечие на тази година централните банки са закупили близо 290 тона инвестиционно злато.
2024-та е първата година, в която златото задминава еврото по големина актив, който се държи на баланс на централите банки. Реално централните банкери казват, че вярват на злато повече отколкото на еврото. За 4 години еврото, с което е вързан и българският лев, се е обезценило с 35%, пресмятат банкери.
А интересът на българите към инвестиционното злато расте. България се нарежда на трето място в Европа само след Германия и Полша на количество злато, закупено на глава от населението, спрямо БВП. За първото полугодие продажбите на инвестиционно злато у нас са се увеличили с 10% спрямо същия период на миналата година.