През третото тримесечие в България най-после се е получил очакваният от мнозина спад на имотните сделки. В месеците от юли до септември са регистрирани 62 459 покупко-продажби на недвижими имоти, което е със 7,23% по-малко в сравнение със същия период на предходната година, сочат данните, оповестени от Агенцията по вписванията в четвъртък.
В големите градове, където повечето от имотните сделки представляват покупко-продажби на жилища, има значителен спад, като рекордът принадлежи на Стара Загора – 21% по-малко сделки на годишна база. В София, където по принцип се сключват най-много сделки, спадът е с 15,23%. В Пловдив е 10%, в Бургас е 14%, а Варна на фона на останалите почти не е засегната – там спадът е само с 8,4%, посочва „24 часа“. Само в два големи града у нас цените на жилищата изпреварват инфлацията Цените на жилищата у нас не спират да растат, но само в два големи града средното поскъпване е по-високо от годишната инфлация. Изключенията от тенденцията са много малко, но някои от тях са знакови. Например в Несебър, където обемът на пазара почти се доближава до този на областния град Бургас, продължава да има ръст на имотните сделки и през третото тримесечие, и то рекордно висок – 21%.
Други две служби по вписванията, където също се отчита ръст на сделките, също се намират по морето. Едната е в Поморие, където се отчита ръст от 7% на годишна база, а другата – в Царево, където има 4% ръст. Възможното обяснение трябва да се търси в това, че в тези населени места основно имотният пазар се състои от ваканционни имоти, за които месеците между юли и септември са активни, за разлика от вътрешността на страната, където летният сезон е по-слаб за имотна търговия. Има обаче и много отдалечени населени места, които отчитат силен ръст на имотния пазар през лятото, като например Свиленград с 22% ръст, Момчилград със 17% ръст и Видин с 14%. Там обаче пазарът е малък и става дума за 15-20 сделки в повече в сравнение с миналата година по същото време.