19 C
Пловдив
неделя, октомври 13, 2024

Министър Комитова: Строителният бранш не е в колапс

Не виждам строителният бранш да е в колапс. Не беше засегнат от COVID-19. Строителството не спира. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Виолета Комитова в сутрешния блок на БНТ.

Нищо не сме спирали да строим, няма нито една заповед за спиране на строеж, каза още министърът по повод декларацията на Камарата на строителите в България. Няма спряна нито една европейска програма. Необходимо е време за извършване на проверки. Навсякъде ще платим за коректно свършена работа, допълни тя.

Няма причина да бъда атакувана. Твърдо се придържам към моите три приоритета – прозрачност, законност и намаляване на корупцията, каза още арх. Комитова.

Държавата изгони всички чуждестранни инвеститори. На път сме да изгоним и българските, заяви регионалният министър.

Засега не сме установили сериозни проблеми в Оперативна програма „Региони в растеж“. Правим проверка по документи. Ако при нас излязат сигнали, ще информираме обществеността. Не обвинявам никого. Има други институции, които могат да кажат дали нещо е правилно или не, заяви Комитова.

Намираме държавни обекти, които са започнати преди 4-5 или 7 години без издадено разрешение за строеж. Това трябва да се прекрати, категорична бе тя.

Този проект е пример за хаотичния процес, който се случва в строителството. Той е огледало на държавата, каза Виолета Комитова по повод изграждането на подпорната стена с хотел в местността „Алепу“. За него има издадени две разрешения за строеж, които са в съда. Укрепването е завършено и въведено в експлоатация, но в него има три асансьора за бъдещата хотелска част.

Заварихме липса на проектна готовност за някои от участъците на автомагистрала „Хемус“, информира министърът в отговор на въпрос дали ще бъде спазен обявеният срок за завършване на магистралата и допълни, че, ако имаше такава и днес стартират строително-монтажни работи, обектът може да бъде завършен в срок.

Държавата е осигурила 5 млрд. лв. за нови пътища и свлачища. Има строителни фирми, които са изградили капацитет в пътния сектор, има всички дадености. Защо не правим страхотни пътища? Защото тези проекти се случват в корупционна среда, правят се извън закона, с много занижен контрол и накрая гражданите са постоянно недоволни. Това е въпрос не на фирмите, които участват в този процес. Това е въпрос на управлението. Министърът задава темите как ще се управлява този сектор. Ако някой иска да го поправи, трябва да вземе този процес в ръцете си, коментира арх. Виолета Комитова.

Related Articles

Созопол: Разширяват лесопарк „Света Марина“ по трансгранична програма за зелени решения

Едно от зелените решения на Община Созопол е проект „Разширение на Лесопарк „Света Марина“ в посока от в.с. Санта Марина към града. Дейностите предвиждат...

АПИ обяви търг за строителен надзор при укрепване на 8 свлачища

Агенция „Пътна инфраструктура“ обяви обществена поръчка за строителен надзор при укрепване на 8 свлачища по републиканската пътна мрежа. Индикативната й стойност е 2 844...
- Реклама -spot_img

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ