Договор за климатична неутралност на София подписаха кметът Васил Терзиев и представители на бизнеса, професионалните асоциации и научните среди. Целта е до 2030 г. столицата да намали емисиите на парникови газове с 80% от нивата, които са били през 2022 г. Това изисква реализирането на много мерки и инвестиции над 800 милиона евро, които ще бъдат реализирани в следващите години. Това заявиха от столичната администрация. Документът показва ангажимента на Столична община по отношение на постигането на целите за устойчивост и иновации в областта на управлението на климата.
Най-важният фокус ще бъдат секторите, които са източник на емисии – като транспорт, където ще бъдат положени огромни усилия за модернизиране на превозните средства. Целта е 80% от пътуванията в града до 2035 г. да се осъществяват чрез градски транспорт. Друг фокус е строителният сектор и редица инициативи, които да спомогнат за намаляване на емисиите, както и подобрения в системата на отпадъците, както и реализирането на програми за енергийна ефективност.
Договорът беше парафиран от Българския съвет за устойчиво развитие, Камарата на строителите в България, СОФ Кънект АД – оператор на летище София, Веолия/Софийска вода АД, Асоциацията на собствениците на бизнес сгради и Клийнтех България. От страна на научната общност ангажимент поеха ректорите на Университет по архитектура, строителство и геодезия, Университет по национално и световно стопанство, Лесотехнически университет и Висше транспортно училище „Тодор Каблешков“.
С одобрението на Договора София ще се присъедини към семейството на климатично неутралните градове, сред които са Амстердам, Барселона, Атина, Брюксел, Копенхаген, Лисабон, Мадрид, Париж, Рим, Осло, Флоренция и други. Мисията „100 Климатично-неутрални и Интелигентни Града до 2030 г.“ (Мисията на градовете) е част от широката стратегия на Европейския съюз в рамките на програмата „Хоризонт Европа“ за преодоляване на климатичните предизвикателства и интегриране на интелигентни технологии в градската инфраструктура.
Снимка: СО