16 C
Пловдив
неделя, март 16, 2025

Изкуствен интелект в битка със задръстванията в Пловдив

Общината чака до 6 млн. евро за проекта

Община Пловдив ще кандидатства по програма за изграждане на съвременни технологии в градското развитие, включително и на изкуствен интелект. На предстоящата сесия на местния парламент ще се гледа кандидатстването с проектно предложение по програма „Европейска инициатива за градско развитие Иновативни дейности“, тема „Технология в градовете“.

Основната цел на програмата е осигуряване на подкрепа на градове от всякакъв мащаб за изграждане на капацитет и знания за иновации, които да бъдат внедрени в различни аспекти на градския живот.

Едно от големите предизвикателства пред Община Пловдив е бързият темп на растеж на населението. Според данни от EUROSTAT то е нараснало с над 20% за период от 1,5 години. Това е увеличение с между 50 000 и 60 000 души от декември 2022 г. до юни 2024 г.

Това пък води до презастрояването, натоварения трафик и задръстванията, влошеното качество на въздуха и други. За това общинската администрация инициира проектна идея, с която да кандидатства по програмата.

Най-интересното предложение в проекта е внедряването на AI система за управление на трафика. Целта е да оптимизира движението в най-натоварените зони, особено вход-изход към индустриалната зона „Тракия“ и Карловско шосе.

С помощта на авангардни AI технологии, системата ще анализира транспортните потоци в реално време, предлагайки оптимални маршрути и решения за намаляване на задръстванията. Това ще бъде особено важно по време на пиковите часове, когато трафикът е най-натоварен, осигурявайки по-бързо и безопасно придвижване на гражданите и товарите.

Проектът ще внедри иновативни AI системи в 12 стратегически точки около входно-изходните артерии на Тракия икономическа зона и Карловско шосе. На тези ключови места ще бъдат инсталирани съвременни камери и сензори, които ще наблюдават потоците на автомобили и пешеходци в реално време.

AI алгоритмите, които ще бъдат интегрирани в системата, ще имат възможността да анализират събраните данни и да оптимизират движението, предотвратявайки задръстванията.

Общият бюджет на проекта е до 6 милиона евро. Финансирането е в съотношение 80% безвъзмездна финансова помощ и 20% съфинансиране, като за Община Пловдив максималният размер на собствения принос е 340 000,00 евро, който принос може да бъде осигурен и под формата на in-kind принос (натурален). Допустимо е кандидатстване в партньорство.

Продължителността на проекта е до 3.5 години или 42 месеца от неговото стартиране.

Related Articles

Фирми от граничните области на България и Сърбия с достъп до над 5,6 млн. евро за модернизация

Микро, малки и средни предприятия (МСП) в граничните области между България и Сърбия ще имат достъп до над 5,6 млн. евро за технологична модернизация....

Община Кюстендил въвежда пилотно практиката „Замърсителят плаща“

Община Кюстендил въвежда експериментално нова методика за формирането на таксата за битови отпадъци. Представители на бизнеса и юридически лица, председатели на сдружения на собствениците,...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ