През последните пет години все повече се търсят „трофейни“ имоти с цел реставрация, за разлика отпреди, когато се оставяха да се саморазрушат, за да се построи на парцела поредният луксозен блок или кооперация, информира pariteni.bg. Мнението е на Весела Илиева, управляващ партньор в Unique Estates и New Estates, споделено на бизнес форум.
Тя дава пример с продажбата на „Къщата с ягодите“ в София миналата година за 8 млн. евро, която ще бъде реставрирана и ще стане офис-фондация. Експертът посочва, че институциите вече помагат, за да не се събарят подобни сгради и всеки нов купувач знае, че тази сграда не може да се превърне в кооперация, а ще трябва да я запази.
Според арх. Владимир Колев – гл. архитект на район „Оборище“ най-голямото предизвикателство в работата с паметници на култура са техните режими за опазване на архитектурното наследство. Той дава пример с една от зоните в района – от бул. „Дондуков“ до бул. „Сливница“, където през 2005 г. са въведени режими за опазване на архитектурното наследство, които обаче до голяма степен не сработват, защото са слабо рестриктивни и по думите на експерта архитектурното наследство там чувствително се е загубило.
Затова от Столична община искат да се въведат по-конкретни режими за тази зона, което ще съдейства за запазването на останалото все още там. Такова предложение вече е входирано в Министерството на културата.