Евробанкнотите вече пристигат, пазят се в трезорите на БНБ

Българската народна банка вече е в пълна подготовка за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г., като първите доставки на евробанкноти вече пристигат и се съхраняват в трезорите на БНБ, съобщи управителят на БНБ Димитър Радев за изданието на БСК Noblesse Oblige. Сеченето на българските евромонети също е в активна фаза.

„БНБ вече разполага с необходимите количества евробанкноти и работим с Български пощи, за да стигнем до най-отдалечените райони. Няма да има проблеми с ликвидността, а търговските банки ще са заредени от първия ден, за да обслужват гражданите и бизнеса“, увери гуверньорът.

Управителят на БНБ опроверга опасенията, че въвеждането на еврото ще намали паричния суверенитет на страната:

„Не става дума за загуба, а за трансформация. При валутния борд следвахме политиката на ЕЦБ без право на глас. С еврото ще седим на масата, където се вземат решенията.“ И допълни, че доверието е най-важното – хората трябва да знаят, че процесът е контролиран и прозрачен.

Related Articles

Завърши основният ремонт на СУ „Стоян Заимов“ в Плевен

Приключиха ремонтните дейности и модернизацията на СУ „Стоян Заимов“ - Плевен. Обновяването се извърши с финансиране от Националния план за възстановяване и устойчивост, Процедура...

Троян с нова спортна зала

Троян вече има нова мултифункционална спортна зала. Тя е изградена на три етапа и отговаря на всички европейски стандарти. Строително-монтажните дейности възлизат на близо...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ