Както вече информирахме, бурен вятър събори фрагменти от сграфитото „Захарий Зограф“ на Димитър Киров, което се намира на стената на сградата на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ в началото на Стария Пловдив. В резултат на пораженията уникалното пано на Ди Киро се нуждае от спешни мерки по консервация и реставрация.
Комисия от общината извърши първоначален оглед на сграфитото, за да констатира какви са пораженията и да реши какви стъпки следва да се предприемат.
Сграфитото е техника, в която се наслояват един върху друг няколко слоя едноцветни мазилки на мокро, след което изображението се изрязва. Сега трябва да се реши кой е най-подходящия подход – реставрация или съграждане по същата технология. Но първо и най-важно е да се предприемат аварийни мерки по стабилизиране на творбата, защото и следващи дъждове могат да нанесат увреждане. Трябва да се работи не само по този фрагмент, а по цялото сграфито, коментира доц. д-р Елена Кантарева-Дечева, и.д. директор на ОИ „Старинен Пловдив“.
Комисията се обедини около мнението, че сграфитото първо трябва да бъде консервирано, а след това реставрирано.
На този етап не е ясно какво е конструктивното състояние, на много места се виждат увредени слоеве и опасенията на специалистите са, че вероятно цялото пано е подкожушено. Целта е сроковете на работата да съвпаднат с най-добрия период за извършване на реставрационни дейности, извън летните горещини в Пловдив.
Плановете са в срок от месец-месец и половина да бъде изготвен проект за реставрация и консервация на сграфитото „Захарий Зограф“.
За неговата подготовка ще послужи оригиналния проект на Димитър Киров, който се съхранява в Градската художествена галерия. По процедура проектът следва да бъде внесен за съгласуване в НИНКН, а след това и одобрен с подпис от министъра на културата. Процедурата отнема около 4 месеца, но от Института са обещали да съдействат за по-кратки срокове.
Екипът на „Старинен Пловдив“ се ангажира за повече активни действия, за да се съхрани културното наследство на града.