-1 C
Пловдив
вторник, януари 14, 2025

Две общини у нас с план за преодоляване на енергийната бедност

Берковица и Луковит са първите две общини в страната, в които ще се правят местни планове за действие, включващи демонстрационни мерки за декарбонизация на домакинства, зависими от твърди горива и в положение на енергийна бедност.

Сред общо 81 енергийно бедни домакинства на територията на двете общини (Берковица – 41 и Луковит – 40) е проведено проучване на енергийното потребление и енергийните характеристики на еднофамилни жилищни сгради, осъществено чрез посещение и оглед на място. Профилът на анкетираните домакинства показва, че в 95% от домакинствата има наличие на уязвими лица. В 44% от тях живее само 1 лице, което в почти всички случаи е на възраст над 65 години. Разходите за отопление за сезон 2023/2024, са средно 1392 лв., като използваната енергия за отопление от домакинствата е както следва: дърва за огрев – 89%, пелети – 1%, електроенергия – 10%.

Съгласно доклад на Агенцията за устойчиво енергийно развитие от март 2024 г., очакваният брой лица под линия на бедност с отразен разход за енергия е 1 809 406, по данни за 2022 г. С други думи, в условия на енергийна бедност е 28% от населението на България, но за момента няма административна процедура и информационна система, с помощта на която тези хора да бъдат идентифицирани, нито има адекватни инструменти, които да ги подпомагат.

Преди дни Хабитат България и WWF България организира Семинари за изграждане на капацитет за разработване на местни планове за действие за енергиен преход за енергийно бедните общности, съответно в общините Берковица и Луковит. Семинарите бяха насочени към представители на общинска администрация и общински съвет, имащи отношение към социалните, жилищни и екологични аспекти на енергийната бедност и представители на местните заинтересовани страни.

Инициативата е част от проект BioJust, чиято обща цел е да се подпомогнат уязвимите домакинства, зависими от твърдо гориво, в прехода към сграден фонд с ниски емисии и потребление на енергия, в съответствие с амбициозната цел на ЕС за въглеродна неутралност до 2050 г. Проектът се осъществява в България, Унгария и Румъния в периода ноември 2023 г. – декември 2025 г. в партньорство между WWF и Habitat for Humanity и е финансиран от Европейската инициатива за климата (EUKI) на германското Федерално министерство на икономиката и опазването на климата (BMWK).

Related Articles

Картографираха нерегламентираните сметища в страната

По разпореждане на министъра на околната среда и водите Петър Димитров е изготвена карта на страната с нерегламентирано замърсените с отпадъци терени, идентифицирани от...

Осигуриха над 1,3 млн. лв. за довеждащ водопровод за свищовското село Овча могила

Община Свищов подписа с Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда за безвъзмездно финансиране от над 1,3 млн. лева за ремонт...
- Реклама -spot_img

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ