До края на 2025 година се очаква Министерството на околната среда и водите да изготви доклада по оценка за въздействието върху околната среда за автомагистрала „Черно море“, която свързва Варна и Бургас. Това съобщи председателят на Агенция пътна инфраструктура Йордан Вълчев. Той уточни, че проектите са внесени в Министерството на околната среда и водите през 2023 година, но процедурата е много тежка. При единия вариант трябва да се минат 9 защитени зони, а при другия – 10. Може да се наложат и компенсаторни мерки, което не е правено досега в България.
Положително становище по ОВОС се очаква около средата на 2026 година, а след това до началото на 2027 година започва и строителството.
„Това е дълъг хоризонт напред. Предложихме първоначално да се изгради участък, който е от „Хемус“ до Белослав, да се премине Белославското езеро. Така ще се получи западен обход на Варна, тоест този участък няма да минава през зони. Очакваме оценката за въздействие върху околната среда да бъде готова в рамките на 6 месеца. Това ще позволи да бъде решен основният проблем на Варна – така нареченият обход, чрез който да не се минава през града. Магистрала „Черно море“ не е панацея, защото тя ще свърже Варна и Бургас, но няма връзка с границата, коментира Йордан Вълчев.
По тази причина е планирано да бъде направен търг за проектиране на участъка от Бургас до Малко Търново за разширение на пътя в 4 ленти. Разглеждат се варианти и за удвояване на трасето на пътя от Варна до Добрич, както и на пътя Добрич Кардам.