Вече: Изкуствен интелект ще проектира пътищата в България

Пътищата и магистралите у нас вече ще се пректират с изкуствен интелект, обяви регионалният министър Иван Шишков. Изкуственият интелект (AI) навлиза и при строителството на пътища и магистрали не само по света, но вече и в България.

Страната ни има нужда от проектирането на много нови пътища, което може да стане много по-бързо и качествено с помощта на изкуствения интелект, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков. Той участва в 19-та Национална конференция по транспортна инфраструктура с международно участие – IRF Global Summit. Основен акцент в дискусиите е финансирането на пътната инфраструктура и прилагането на AI технологии за пътни иновации.

Според арх.Шишков изкуственият интелект може да бъде полезен и при подготовката на концесионните процедури, като подпомогне избора на най-ефективните финансови и търговски модели. Целта е да се постигне баланс между интересите на държавата и на потенциалните инвеститори.

Той даде пример за използване на изкуствен интелект за пътя Варна – Дуранкулак, който в момента е еднолентов. Решението дали ще се прави магистрала или четирилентов път също може да се вземе с помощта на изкуственият интелект. Целта е да се видят всички фактори и да се прецени разумността на разходите за единия или другия вариант, аргументира се регионалният министър.

Изкуственият интелект вече се използва за управлението на пътния трафик, както и при таксуването на пътищата.

Всички бъдещи магистрали у нас обаче ще се строят на концесия, защото държавата няма пари, а бюджетът „става все по-зле“, коментира Шишков. Според регионалният министър интерес към концесиониране на пътища има, защото страната ни е на транспортен кръстопът.

Related Articles

България получава близо 1 млрд. евро по Плана за възстановяване и устойчивост

ЕК одобри четвъртото ни искане за плащане „Европейската комисия даде положителна оценка на четвъртото искане за плащане на България по Националния план за възстановяване и...

Нова обществена минерална баня отвори врати в разложкото село Баня

Новоизградена обществена минерална баня отвори врати в разложкото село Баня. Тя е изградена със средства от държавния бюджет чрез Министерството на регионалното развитие и...

ДНСК с нов началник

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ